Prag: Ortaçağdan Bir Şehir


Prag, tarihi barındıran ruhunu her köşesi ile hissettiren bir şehirdi. Sokaklarında dolaşırken, tarihi mekanlarını seyrederken, taş köprüsünde ilerlerken, ortaçağda olduğunuz hissine kapılıyorsunuz. Ben de öyle, ortaçağda bir zamanda, sanki her an bir sokaktan, demirden kıyafetleriyle bir şovalye çıkacakmış gibi geziyordum.

St. Vitus Katedrali, ürkütücü görüntüsü ile şehrin en tepesinde duruyordu. Mimari bir yapıdan hem ürküp hem de cezbeden tarafı ile ona doğru çekilmek sanatın hangi güçlü tarafını gösteriyordu acaba?

St. Vitus Katedrali, Royal Palace ve St. George Basilica’yı barındıran şehrin tepesinden insan kalabalığı ile birlikte nehir kenarına doğru ilerken, ara ara duraklayıp manzarayı seyretmemek ve o görüntüyü hafızanın en güçlü bölümüne kaydetmemek mümkün değildi.

O manzara içerisinde Vltava Nehri, tarihi ve modern köprülerini sırtına almış, bir uçtan diğerine kıvrılıyordu.

Bizi nehre çeken yolda ilerlerken, solda bir yerde, Sunay Akın’ın esin kaynağı Oyuncak Müzesi’ni görme fırsatını bulmuştuk. Kafka’nın sokağı ise tadilatta, bir sonraki ziyaretçilerini bekliyordu.

Nehre ulaştığımızda, üzerinde barındırdıklarından en eskisi, 4. Charles Köprüsü  (veya 4. Karl Köprüsü) bizi karşılamıştı. Trafiğe kapalı bu köprü, dünyanın dört bir yanından yüzlerce insanın aynı anda nehrin bir tarafından diğerine tur attığı, insanda büyüleyici bir his bırakan tarihi bir mekandı. XIV. Yüzyıl sonlarında tamamlanmıştı. İki tarihi kule arasında, 30 heykeli barındırıyordu.

Taş köprünün ortasından nehri izlemek ne kadar keyifli ise, nehrin kıyısından köprüyü izlemek de o kadar keyifliydi.

Köprüyü geçtiğimizde kendimizi tarihi Eski Şehir (Old Town) Meydanı’nda bulmuştuk. Ortaçağdan kalma bir meydan,ortaçağdan kalma bir saat kulesi… Mimarını tarihe yazmış bir mekan, saat kulesi. Her saat başı yüzlerce insana 1 dakikalık bir gösteri sunuyordu. Ve her 1 dk sonrası, yüzlerce insandan alkış alıyordu.

Astronomik saatin bize ne demek istediğini anlayamasam da kendini o saate asarak öldürmüş mimarının hayalini düşünerek seyretmek başka bir histi.

Eski şehir meydanında bir köşeden diğerine yürüyerek, bu manzaranın hiçbir açısını kaybetmemek istiyordunuz.

Tarihten bir şehrin, en güzel örneklerinden birisiydi Prag.

 İz bırakan anlar :

–          Nehrin kenarındaki banktan, ışıklar ile süslenmiş tarihi yapıtları seyretmek.

–          Prag Kalesi’nden, altında Vltava Nehri akar iken tarihi Taş Köprü’yü seyretmek.

–          Çek Cumhuriyeti’nin başkentinde, İtalyan bir restoranda “Quattro Formaggio” yemek.

–          Gece vakti, orta çağdan kalma sokaklarında dolaşmak.

–          Slavia Kafe’de cappucino. Nazım Hikmet’in uğrak mekanıymış.

–          Dilini anlamadığım gişe görevlilerinden metro bileti almak ve daha önce Rusya’da tecrübe edindiğim 80m uzunluktaki yürüyen merdivenlerden yer altına doğru ilerlemek.

Reklamlar

5 thoughts on “Prag: Ortaçağdan Bir Şehir

 1. Maalesef Prag beni hayalkirikligina uğrattı. Anlatıldığı kadar güzel bir sehir değil. Tabii bu tamamen bu bir zevk ve beğeni meselesi. Yolu Cek Cumhuriyeti’ne düşenlere nacizane önerim Prag’a 2 saat mesafedeki Karlova Vary’de kalıp Prag’a gunübirlik gitmeleridir.

 2. Merhaba Özgür :) yorum yaptığın için teşekkürler yazımıza :) yorumların renk kattığını düşünüyorum ben, özellikle farklı bir bakış açısı söz konusu olduğunda. bizim gibi bir yere gideceği zaman netten yorumlara, bloglara bakanlara ışık tutmuş oluyoruz böylece.
  Renkler ve zevkler tartışılmaz evet, dediğin gibi zevk ve beğeni meselesi :) senin aksine biz Prag’a bayıldık. Ama Karlovy Vary’yi de beğenmedik değil, hatta sana linki göndereyim orası hakkındaki yorumumuzu merak ediyorsan :)
  https://keyfimizvebiz.wordpress.com/2011/01/18/karlovy-vary-cek-cumhuriyeti/
  selamlar
  gaa

 3. benim gittiğimde bizi yağmur karşıladı ve biz yazlıklarla gittğimiz için biran önce dönmek istedik ama biraz şehir bakımsız geldi ama köprüden nehiri izlemek harikaydı :)

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s