Cuma Sineması : Dövüşçü


Cuma akşamı sineması ne olsun , ne seyredelim derken; bir ilk gösterim olarak “Dövüşçü” yü seçtik. Son dönemdeki her sinema kararımızı vermeden önce, “Eyvah Eyvah 2” yi eliyor ve diğer seçeneği karar olarak alıyoruz. Bayan “Eyvah Eyvah 2’yi mi izlesek?” diyor, Bay biraz isteksiz davranıyor ve alternatif seçenek kazanıyor.

Oscar adayı filmler arasında yer alan “Dövüşçü”, çok sıradan bir senaryoyu anlatıyor. Micky Ward ve Dickie Eklund isminde iki boksör kardeşin hikayesi. Boks maçlarından haz almasam da, boksörlerin hayatını senaryolaştıran filmler gerçek bir boks maçından daha keyifli olabiliyor. Bu tür hikayeyi barındıran her filmin sonunda mutlu sona ulaşılacağını öngörebilsek de o sona giden hikaye ilgi çekici olmayı başarabiliyor. Dramın içerisinden doğuyor, kaybederken kazanmaya başlıyor  ve seyirciyi özenle final maçında yaşanacak heyecana taşıyor.

Özetle konusu :

Dickie,büyük kardeş, eski bir boksör fakat büyük başarılara ulaşamamış ve sonrasında eroin bağımlılığına tutulmuş. Bir televizyon kanalı hayatının kesitlerini kameraya alıyor ve eroinin bir insanı nasıl mahvedeceğini çocuklara ders niteliğinde anlatacak bir belgesel hazırlıyor. Dickie, programın amacının onu eski şöhretine kavuşturacağını düşünürken tabi ki bu gerçeğin farkında değil.

Mickie küçük çaplı boks maçlarına çıkıyor. Antrenörü abisi Dicky ve menajeri annesi Alice. Tam olarak sayamadığım kadar çok kız kardeş (7 imiş) ve babası da hikayenin diğer aktörleri.

Annesinin ayarlamış olduğu maçlar, Micky için sadece kaybedenin de para kazandığı fırsatlar olarak kalıyor. Ne zaman ki Micky, kız arkadaşı olacak olan Charlene ile tanışıyor bu gerçeğin farkına varıyor. Annesive abisinin zincirlerinden kurtuluyor ve yeni bir menajer ile yeni bir yola giriyor.

Biz de girdiği bu yolda Micky’nin yakınındaki insanlarla olan ilişkisi ve o insanların kendi aralarındaki ilişkilerini izleyerek zafere gidecek maçı beklemeye başlıyoruz.

Son Yorum :

Film yedi dalda oscar adayı. Bize kalırsa Oscar’a en yakın olduğu dal, mükemmel bir oyunculuk ortaya koyan Christian Bale ile “en iyi yardımcı erkek oyuncu” dalı. Bu rolü ile “Prestij”deki veya “Kara Şovalye” deki Bale’i tanımak nerdeyse imkansızdı.

Bir kez izlenebilir bir film. İkincisi, belki, yıllar sonra… Bizden aldığı puan “7”.

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s