On Yılın Filmleri – Kapıdaki Düşman (2001)Enemy at the Gates

IMDB : 7.4

Yönetmen : Jean-Jacques Annaud

Vassili Zaitsev (Jude Law) ile Binbaşı Edwin König’in (Ed Harris), 2. Dünya Savaşı’nda Sovyetlerin Stalingrad savunması sırasında yaşadıkları amansız mücadelenin filmi.

Stalingrad Almanlar tarafında kuşatılmış ve isminin de verdiği etki ile Sovyetler’in kesinlikle kaybetmemesi gereken simgesel bir Sovyet şehridir.

Vassili, keskin nişancılığı ile Sovyet ordusu içerisinde öne çıkmaya başlamıştır. Öyle ki, ordu içerisindeki görevi sadece ve sadece Alman subaylarını ortadan kaldırmak ve sonucunda ülkesine psikolojik bir üstünlük sağlatmak olacaktır.

Her teknik başarının, psikolojik bir başarıya dönüşmesi için de tabi bu başarının yayımı gereklidir. Vassili’nin vurduğu Alman subayları isimleri ve sayıları ile Rus gazetelerinde yayımlamak ve Vassili’nin ününü tüm ülkeye yaymak arkadaşı Danilov’a (Joseph Fiennes) düşmüştür.

Subaylarını kaybetmesi ile teknik gücünü ve gazete yayınları ile psikolojik üstünlüğünü kaybeden Alman ordusu, Vassili’nin ortadan kaldırılması için keskin nişancısı Binbaşı Edwin König’i Stalingrad’a göndermiştir.

Böylelikle Vassili ile König’in heyecan dolu mücadelesi, Stalingrad’ın soğuk ve karla kaplı topraklarında başlamıştır. Saatlerce hiç kıpırdamadan, nefes alırken bile özen göstererek rakibin ortaya çıkışı beklenmektedir. Bir önceki gün, bir sonrakine iz bırakmamalı; bırakılan her küçük işaretin diğeri için zafere ulaştıracak nişanın sebebi olabileceği bilinerek davranılmalıdır.

Tania (Rachel Weisz), sadece silahların konuştuğu ve ölümün her an var olduğu savaş ortamında Vassili için aşkın adıdır. Aynen Danilov için olduğu gibi.

Küçük Sacha, savaş ortamlarında olabilirliği şüphe uyandıracak şekilde Vassili ve König ile yüzyüze görüşebilen tek isimdir. Savaşın bir tarafıdır; Rustur ama König’in, küçük kalplerin küçük isteklerini bilerek sunduğu çikolatalara hayır diyemeyecek yaştadır. Onun için hem bir muhbirdir hem bir yem.

Rachel, Vassili’yi seçmiştir. Danilov ise bu seçimin kırılganlığı ile Vassili’ye kazandırdığı ünü geri almak hırsıyla davranmaya başlamıştır.

Anlık bir kıskançlık ile yaptığı bu hatayı anladığında, Vassili’ye en büyük ödülü sunacak fırsatı yaratarak af dileyecektir.

 

Benzer Yazılar  :

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s