Tutkunun Balesi – Siyah Kuğu


Yön : Darren Aronofsky

IMDB : 8.4

Film baştan sona, mesleğine tutku ile bağlı bir balerin olan Nina’nın (Natalie Portman) dünyasında geçiyor. Bale dendiği vakit akla gelecek ilk eser olan “Kuğu Gölü Balesi” için seçilecek kraliçe kuğu adaylarından birisidir Nina. Seçilecek aday, ürkek ve masum Beyaz Kuğu’yu oynayacağı gibi, prensi baştan çıkaracak ve içinde bir miktar da kötüyü barındıracak Siyah Kuğu’yu da oynamak zorundadır.

Annesi ile yaşayan, onun baskısını ve hayatına olan olağanüstü etkisini fazlasıyla hisseden Nina için Beyaz Kuğu olmak hiç de zor değildir. Elemelerde yönetmen Thomas (Vincent Cassel) tarafından farkedilir ve ana kraliçe olarak seçilir.

Fakat Siyah Kuğu olmak o kadar da kolay değildir.

Baleye tutku ile bağlı olan ve başarılı olmayı, hastalık derecesinde şart kabul eden Nina, rolünde yaşadığı siyah kuğu olma veya olamama endişesini hayatına da yansıtacak ve şizofrenik tavırlar ile travmalar yaşayacaktır.

Kendine ikizi gibi benzeyen suratları görecek, aynadaki yansıması ile arasında zaman farkı oluşacak. Farkında olmadan ve olağan ötesi beklentiler ile vücuduna zarar vermeye başlayacaktır.

Lily (Mila Kunis) ise Thomas’ın gözünde Siyah Kuğu olmak için daha ideal bir adaydır. Bunun farkında olan Nina ise Siyah Kuğu olma yolunda Lily ile duygulara zarar verecek bir rekabete girecektir.

Filmin ilk yarısı ve belki biraz dahası, sürekli Nina’nın iç dünyasına odaklanmasının da etkisiyle biraz ağır ve bir miktar da sıkıcı devam ediyor. Yer yer öne çıkan gerilim öğeleri bu durağanlığa bir miktar son verse de yeterli olmuyor. İkinci yarısından sonra ve finale doğru filmin coşkusu artıyor ve keyfini paylaşmaya başlıyor.

Siyah Kuğu’nun sahnedeki performansını izlemek, filmin en etkileyici anı olarak akılda kalıyor. Çaykovski’nin katkısıyla da doyumsuz bir müzik keyfi yaşıyoruz.

Bu film ile En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’nı alan Natalie Portman, ödülün hakkını veren seviyede bir oyunculuk sergiliyor. Muhtemeldir ki bundan böyle  “Leon’un Mathildası”ndan ziyade “Siyah Kuğu’nun Nina”sı olarak hatırlanacaktır.

Bizden aldığı not : 7,3

Diğer Sinema Yazıları :

Reklamlar

3 thoughts on “Tutkunun Balesi – Siyah Kuğu

 1. film bence bir başyapıt. notunuzu biraz düşük oldum. Sinemaya gidip, bu kadar etkilendiğim az film oldu.

 2. Çok şükür sonunda filme bu akşam gidebildim. Son yıllarda (Dark Knight efsanesi hariç) izlediğim en iyi film Inception’du ama onu da en iyi 50 filmim arasına sokmaya layık bulmamıştım.

  Bu film ise tam anlamıyla beni çarptı. Blogspot kapandığı için listemi yazmaya devam edemiyorum ama ediyor olsaydım mutlaka bir revizyonla listeye alırdım!

  Natalie benim için her zaman Mathilda olarak kalacak ama bu filmdeki oyunculuğu gerçekten de kusursuz.

  Uzun zaman sonra ilk kez bu gece gerçekten sinemaya doymuş olarak uyuyacağım ve muhtemelen yarın gün içinde hep filmden sahneler düşüneceğim:)

  İzlenecek “2010 filmleri”nde sıra senin de yazdığın “The Fighter” da! Bunun yarısı kadar bile çıksa bana yetecek. 2010 filmlerinden bende sana “127 hours”‘u öneriyim ve yazıyı bitireyim.

 3. Baran : biraz detaylı çalışalım istedik ve farkettiğin gibi küsüratlı bir not ile sonuçlandırdık. İlk deneme olduğu için, aldığımız kriterler ortalamada bir düşüklük yaratmış olabilir. detay vereyim, oyunculuk ve yönetmen için 9 verdik :)

  Hakan : yukarıda bahsettiğim detay kriterlerde puanlandırmada senin tecrübene sahip değilim ama esin kaynağım olduğunu belirteyim. İlk 50 yazılarında bu filmi okumak isterdim açıkcası. Platform değişikliğini düşün derim, yine yeniden. “127 Hours” u da en yakın zamanda izleyip değerlendimek isterim :)

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s