On Yılın Filmleri – Kefaret (2007)


Atonement

IMDB : 7,8

Yönetmen : Joe Wright

Sıradan bir zengin kız ile hizmetkar oğlunun aşkını olağanüstü bir anlatıma taşıyan harika bir film. İngiltere’nin soylu bir ailesinin kızı olan Cecilia Tallis (Keira Knightley) ile ailenin hizmetkarının oğlu Robbie Turner (James McAvoy) Cambridge’de birlikte okuyorlar. Film aşkın başladığı bu dönemi göstermese de orada var olduğunu  ilk dakikalarında belli ediyor.

Briony Tallis (Saorise Ronan) 11 yaşında, yazmaya meraklı, evin küçük kız çocuğu. Donuk bakışları ve mimiksiz ifadelerinin altında, Cecilia ve Robbie’nin aşkını ilk farkeden o oluyor. Biraz da kıskançlıkla…

Robbie, küçük bir tartışma yaşadıkları günün akşamında, birisi “iletilmek” diğeri ise “kesinlikle iletilmemek” üzere Cecilia’ya iki mektup yazıyor. İletilmemesi gereken mektup, yanlışlıkla zarfa giren oluyor. Briony ise bu teslimattaki aracı kişi.

Aynı günün akşamında başka bir olay daha gerçekleşiyor.

Sorumlusunun polisler tarafından yakalanması gereken ve zanlıya üç yılı aşkın bir süre hapis cezası gerektiren başka bir olay. Olayın tek şahidi olan Briony, emin bir ifade ile Robbie’nin ismini “suçlu” olarak veriyor.

İki tarafın kendi içerisinde yaşadığı, fakat henüz olgunlaşamayan aşk Briony’nin emin şahitliği ile yarım kalıyor.

Zaman çabuk geçiyor. Belki daha da uzayacak hapis, II. Dünya Savaşı’nın başlaması ile kısalıyor ve Robbie için Fransa’da geçirilecek subaylık seçeneği ile son buluyor.

“Hikaye devam edecek” diyor Robbie. Umut ile bekliyor. Aynen olaydan sonra ailesini terk edip gönüllü hemşire olan Cecilia gibi.

Briony ise. O da sebep olduğu olayın sonuçlarını çok geç farkediyor. Yaptığının, aslında suç olduğunun farkına çok geç varıyor. Donuk ve mimiksiz bakmaya devam ediyor. Bir kefaret ödemesinin de gerekliliğini anlıyor.

Muhteşem bir son.

Umudun. Kefaretin. Filme müzik olmuş daktilo sesinin.

Hüznün.

Yazdıklarımı unutun. Seyredin.

 

Reklamlar

One thought on “On Yılın Filmleri – Kefaret (2007)

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s