Aristokrat Puşkin ve Şairin Düellosu


Puşkin Sarayı, Petersburg’un yaklaşık 40km güneyinde, Katerina tarafından inşa ettirilmiş olağanüstü güzellikteki binaları ve bahçeleri ile ünlü bir mekan. Park içerisinde yine Katerina  tarafından inşa ettirilmiş, günümüzde atıl durumda bir Türk hamamı da mevcut. Nedendir bilinmez, bir de minare iliştirilmiş.

Aslında Çarlık Sarayı olarak kullanılan bu mekan, Katerina Sarayı diye bilindiği gibi Puşkin’in eğitim aldığı okulu da barındırdığı için  yaygın kullanımı Puşkin Sarayı.

    

Girişinde Puşkin’in biraz düşünceli, biraz boşvermiş heykeli ile karşılıyor saray bizi. Bu heykel sonrasında, saray içerisinde ona dair bir iz bulamasak da burası onun sarayı.

Rusların ünlü şairi aristokrat bir aileden geliyor; annesinin dedesi Petro’nun vaftiz oğlu. Aristokrat ailenin  ruhu edebiyat dolu oğlu Moskovalı bir kıza aşık olur ve evlenme teklif eder. Edebiyat ve sanattan pek haz almayan bu bayan “düşüneyim” der.

Zaman geçer, bu beklenti Puşkini sıkar ve belki de unutmak için orduya yazılıp Osmanlı topraklarına kadar gelir. Erzurumda bir dönem geçiren Puşkin,  ‘Erzurum Yollarında’ diye bir şiir yazar.

Sonrasında memleketine tekrardan döner ve teklifini yineler. Bu sefer cevap olumludur ve evlenirler.

         

St. Petersburg’ta yaşarlar.

Petro’nun şehri, seni seviyorum / Senin sert ve zarif görünüşünü seviyorum / Neva’nın kocaman yatağını / Kıyılarının granitini / Duvarlarının dövülmüş demir parmaklıklarını / Melankolik gecelerinin açık fecirlerini / Ay olmadığı halde kendisiyle / Odamda lambasız okuyup yazabildiğim / Bu ışığı seviyorum / Senin ıssız sokaklarının uykuya dalan yığınlarını / ve amiralliğin kıvılcım saçan direğini seviyorum.

   

Ve sürerken bu evlilik bir Fransız çıkagelir şehre. Puşkin’in aşkına ortak olur ve galiba karşılık da bulur. Dayanamaz Puşkin ve düelloya davet eder bu yabancıyı.

Kabul eder Fransız ordusundaki keskin nişancı.

Ve iki silah patladığında, kurşunun affı olmayan yolculuğu bir tarafın omzunda diğer tarafın karnında sonlanır. Omzundan vurulan neyse de, karnından vurulan iki gün ancak yaşar.

Aristokrat Puşkin, bir hikayesinde yazdığı kahramanı gibi düello sonucu hayatını kaybeder.

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s