Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – I


“Hayatınızı değiştirmek istiyorsanız alışkanlıklarınızı değiştirin.”

Kişisel gelişim kitaplarının popüler olması ile birlikte birbirinin benzeri ve bir kısmının sadece kitap ismi ile ayakta kalmaya çalıştığı onca kitap satışa sunuldu. İçerik ve işleniş olarak diğerlerinden ayrıldığını ve bir başucu kitabına dönüştüğünü düşündüğüm Stephen Covey’in “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” okunması ve tavsiye edilmesi gerekli bir kitap.

Kitap dört bölümden oluşuyor. Birinci bölüm, alışkanlıklara geçmeden önce özümsenmesi gereken “paradigma” ve “ilke” kavramlarına yoğunlaşıyor. Paradigma genel manası ile dünyayı algılama, anlama ve yorumlama biçimidir. İlke ise kişinin karşı koyamayacağı öz yasasıdır; insan davranışlarının kılavuzudur.

“Karşılaştığımız önemli sorunlar, onları yarattığımız sırada sahip olduğumuz düşünce düzeyiyle çözülemez” (Albert  Einstein) ve bu önemli sorunları çözmek için yeni ve daha derin bir düşünce düzeyine, ilkelere dayalı bir paradigmaya ihtiyacımız vardır.

Alışkanlık; bilgi, beceri ve arzunun kesişmesidir.

  • Bilgi : yapılması gerelen şey ve nedeni
  • Beceri : nasıl yapılacağı
  • Arzu : motivasyon, yapma isteği

İkinci bölüm, kişiye “özel zafer”ini kazandıracak olan ilk 3 alışkanlığı kapsamaktadır. Bu alışkanlıklar kişiyi bağımlılıktan bağımsızlığa götürecektir.

1. Alışkanlık : Proaktif Ol

Proaktivite, insan olarak kendi yaşamımızdan sorumlu olduğumuz anlamına gelir. Her uyarı/etkiye vereceğimiz bir tepki ve etki ile tepki arasındaki müddette  muhakkak bir seçme özgürlüğümüz vardır. Dolayısıyla tepkilerimiz seçimlerimizin sonucudur.

Proaktif insanlar sorumluluğu kabul eder ve davranışları temelinde değerler olan kendi  bilinçli seçimlerinin sonucudur.

Reaktif insanlarda ise tepkiler seçimlerinin sonucu değil fiziksel çevrelerinin etkisinin ürünleridir. Havalar iyi ise herşey yolundadır, değil ise bu durum davranışlarını etkiler.

2. Alışkanlık : Sonunu Düşünerek İşe Başla

Sonunu düşünerek işe başlamak, varacağınız yeri belirlemek ve ona uygun adımları atmak demek. Nereye gittiğinizi bilmelisiniz. 2. alışkanlık herşeyin iki kez yaratılması ilkesine dayanmaktadır.

İlk yaratım, istenilen şeyin öncelikle beyinde oluşturulmasıdır. Bilinçli bir şekilde planlanmasıdır. İkincisi ise fiziki olarak gerçekleşmesidir.

Bu alışkanlığın temelinde kişisel liderlik ilkeleri vardır. Liderlik, yöneticilik demek değildir. “Yöneticilik işleri doğru yapmaktır. Liderlik ise doğru olanı yapmak.” Bu alışkanlığı edinmenin en etkili yolu ise kişisel misyon bildirgesi oluşturmaktır.

3. Alışkanlık : Önemli İşlere Öncelik Ver

İlk iki alışkanlığın pratikte hayata geçirilmesidir. Özgür iradenin ilke merkezli olmak için kullanılmasıdır. Etkili yöneticilik, önemli işlere öncelik vermektir. Sonunu düşünerek işe başlayan liderin belirlediği önemli işlere, günü gününe öncelik verenler etkili yöneticilerdir.

Dört kareden oluşan bir zaman yönetimi matrisi ile 3. alışkanlık izah edilmektedir. Birinci kare acil ve önemli işleri kapsamaktadır. İkinci kare acil olmayan önemli işleri içerir. Esas nokta burasıdır. Etkili insan ikinci karede sıkça zaman geçirmelidir. Üçüncü kare acil ama önemli olmayan işleri kapsarken dördüncü kare acil veya önemli olmayan işleri kapsamaktadır. Mümkün olduğu müddetçe son iki kareden uzaklaşmak gerekir.

Kişi, bu üç alışkanlığı edinerek “özel zafer”inin gerçekleştirmektedir.

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s