Sinemada “Yaşam Şifresi”


Yön : Duncan Jones

IMDB : 7,8

Film, etkileyici bir görsellik ile başlıyor. Henüz yapraklarına kavuşmamış ağaçların arasındaki küçük bir gölette, kuşlar su yüzeyine vurarak uçuşuyor ve bu esnada göle hemen komşu demiryolundan bir tren hızla ekrana giriyor. Görüntüler, doğa ile mimari güzelliği, demiryolu ve tren ile birlikte vermeye devam ediyor. Güzel bir filmin bizi beklediği sanısına kapılıyoruz.

Bir adam (Jake Gyllenhaal) artık tanışık olduğumuz trende gözlerini açıyor ve bir bilinmezin ortasında kendini buluyor. Gördüğü herşey, yaşadığı her an ve kendisine Sean diye hitap eden karşısındaki bayan onun için  yabancıdır. Hatta aynadaki yansıması bile. Bu yabancılık 8 dakika sürüyor ve trenin büyük bir patlama ile ortadan kalkması ile son buluyor.

Sonrasında anlıyoruz ki aslında kahramanımız özel bir askeri çalışmanın ekip üyesidir. Özel olarak oluşturulmuş bir düzenek ile simülasyon programına gönderilmekte ve kendisine verilen görevi yerine getirmek mecburiyetindedir.  Amacı 8 dakikalık bu görev  süresinde bombacının kimliğini tespit etmek. Simulasyona her gönderilişinde aynı yerden başlıyor ve her defasında yeni bir ipucu ile bombacının kimliğini tespit etmeye çalışıyor.

Bir bilinmez olan bombacının kimliğini başrol oyuncusu ile birlikte arıyor olmak, uyandırdığı merak ile ister istemez bir heyecan yaratıyor. Fakat bu arayış sırasında görevli kişinin zekice olmaktan ziyade rastgele şüpheliler yaratıyor olması ve bu kişilere müdahelesi filme bir miktar acemilik katıyor.

Senaryo olarak olağanın dışına çıkıp bir miktar merak uyandıran film bizi yeteri kadar içine çekecek seviyede sinema keyfi oluşturamıyor. 90 dakikalık kısa süresi, filmin sinema keyfi veremiyor oluşunun bir başka sebebi. Bu kurgu ile de film ancak bu kadar uzun olabilirdi.

Bizden Aldığı Not : 5,8

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s