Elif – Paulo Coelho


Paulo Coelho’dan bir başka “arayış” romanı. Kitap orjinal dili Portekizce’den sonra ilk olarak Türkçe yayınlanmış. Bunda romanın bayan kahramanının Türk  ve isminin de dilimize tanıdık olması belki de etken.

Orjinal ismi “O Aleph”. Bizdeki kullanımı gibi “bir bayan ismi” veya Arap alfabesinin ilk harfi olan “Elif”ten esinlenerek ortaya çıkmış bir ad değil.

Coelho, “O Aleph” adını Borges’in aynı adlı (The Aleph) kısa hikayesinden esinlenerek koyduğunu söylüyor. Kitabın giriş sayfasında da yine Borges’in hikayesinden bir alıntı mevcut : “Elif’in çapı iki üç santimden fazla olmasa gerekti, ama tüm kainat gerçek ve eksiksiz olarak içindeydi. Her şey oradaydı… sonsuzdu, çünkü onu kainatın neresinden baksam görebiliyordum”.

Kendi ifadesiyle “Elif”in tanımı “zamanın ve uzayın birleştiği yer”.

Arayış içerisinde demiştik. Kitabın ana kahramanı yazarın bizzat kendisi. Kendi krallığını aramak için bir yolculuğa çıkıyor. Rusya’yı bir uçtan diğerine tren ile kat ederek arayışını sonuçlandırmak istiyor. Bu yolculukta ona eşlik edenlerden birisi de bir Türk : Hilal.

Reenkarnasyona -yani başka bir beden ile tekrardan doğacağına-  inanan Coelho, geçmiş hayatında sebep olduğu acı bir olayın affı için bu yolculuğa çıkıyor. Geçmiş hayatını bilebildiği, görebildiği veya hissedebildiği mekan ise “Elif”.

İlginç bir hikayeyi kurgulamaya çalıştığını ama bunu tam anlamıyla başaramadığını; yine de sürükleyici anlatımı ile sıkılmadan bir çırpıda okuduğumu söyleyebilirim. Her ne kadar Coelho, kendi hayatındaki gerçek bir hikayeyi kaleme aldığını belirtse de reenkarnasyona inanmayan birisi olarak sadece roman hissiyatı ile okumaya çalıştığımı belirteyim. Zamanda yolculuğun olamayacağını bilerek “Geleceğe Dönüş” filmlerini izlemek gibi.

Kitabın arka kapağında yazan “ama bu kez, bize çok tanıdık gelen duraklardan geçerek…” cümlesinin, kitabın Türk okuyucu tarafından albenisini artırmaya yönelik ticari bir cümle olduğunun da altını çizmek gerek. En azından bende yarattığı duygu bu.

Çünkü duraklar bize hiç tanıdık değil. Rusya’nın hiç bir istasyonu bizden değil.

Kahramanlardan birisinin telaffuz ettiği “Türkiye” kelimesi ile bayan kahramanın Türk olması koca bir kitaba bu tanımı vermeye yeter değil.

“Elif” bu kitaba isim olmamalıydı. Çünkü bu “Elif” bizim bildiğimiz ya da bilemediğimiz “Elif” değil.

Reklamlar

4 thoughts on “Elif – Paulo Coelho

  1. gerçekten de durakların bizimle hiç bir ilgisi yok. ticari bir kaygı olduğuna katılıyorum. sürükleyici bir kitaptı ama bazı konular çok havada kalmış. özellikle paralel evren kavramı kuantum fiziğine ilgimden dolayı biraz tanıdık gelmese hikaye tamamen kopuk gelecekti bana. yine de okurken aynı hisleri taşımışız, elif, hilal arka kapaktaki tanıdık duraklar cümlesi çoğu okuyucuyu hayal kırıklığına uğratacak sanırım :)

  2. maddesel yolculugun duraklari bize cok yabanci evet haklisin. Hatta isimlerini telaffuz edebilecek insan bile azdir, Türkiye de.. fakat yazarin tasvir ettigi ruhsal yolculuk en azindan bana, oldukca tanidik geldi.. öyle ki; cok hizli bir okuyucu olmama ragmen kitabi 2 haftada bitirebildim. her duragi bir kez daha duraklatti beni. ve “bildiklerimi” sorgulatti.. ne kadarini biliyordum acaba? Ismimin anlamini bile bilmiyorken daha, kim oldugumu gercekten biliyor muydum ki? kitap cevaplar, formüller degil, dogru sorulari sunan nadir kitaplardan biri bence.. hayatla, kendiyle derdi olan herkesin elinden, hayatindan esip gecmeli.. ve öyle görünüyor ki; temas ettigi pek cok seyi degistirebilme gücü var.. kitapta söyle diyor: “Bazen ogullarimin gözleri vardir, görmezler. Kulaklari vardir duymazlar. Bu yüzden bazilarina bana kör, bana sagir olmayin diyecegim. Bedeli yüksek de olsa onlar Gelenegi yasatmaktan sorumlu olacak ve günün birinde bereketim yeryüzüne geri dönecek.” sevgiler..

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s