Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – II


İlk üç alışkanlık ile kişi özel zaferine ulaşıyordu. Üçüncü bölüm genel zafer üzerine gelişiyor. Alışkanlıklara geçmeden önce, diğerine hissettirilen güveni tanımlayan duygusal banka hesabına yapılacak yatırımlar kısaca anlatılıyor.

  • Bireyi anlamak
  • Küçük şeylerle ilgilenmek
  • Verilen sözleri tutmak
  • Beklentileri netleştirmek
  • Kişisel bütünlük sergilemek
  • Hesaptan çektiğiniz zaman içtenlikle özür dilemek

4. Alışkanlık : Kazan/Kazan Diye Düşün

Kazan/Kazan insanlar arası etkileşimle ilgili bütüncül bir felsefedir. Her türlü insani etkileşimde sürekli olarak karşılıklı yarar arayışında olan, düşünce ve duyguya dayalı bir zihyinet yaklaşımıdır. Yaşamı işbirliğine dayalı bir arena olarak görür.

5. Alışkanlık : Önce Anlamaya Çalış Sonra Anlaşılmaya

Nasıl ki bir soruna çözüm koymadan önce, problemi anlamak ve teşhis koymak gerekiyor; anlaşılmak için de önce karşıdakini anlamak gerekiyor. Empati ile dinlemek yani karşı tarafın değer yargısını işin içine katarak, dünyayı onun gördüğü gibi görerek hissetmek demek oluyor. Anlamaya çalışmak düşünceli olmayı gerektirirken, anlaşılmaya çalışmak ise cesaret ister.

6. Alışkanlık : Sinerji Yarat

“Bir elin nesi var iki elin sesi var”. Sinerji, bütünün kendi parçalarının toplamından daha büyük olması demektir. Sinerji oluşturarak iletişim kurduğunuz zaman zihninizi, yeni imkanlara, yeni seçeneklere açarsınız.

Dördüncü ve son bölüm yenilenme üzerine. Alışkanlıkların en keyiflisini içeriyor.

7. Alışkanlık : Baltayı Bile

Diğer alışkanlıkları çember içerisine alır çünkü bu, ötekilerin tümünü mümkün kılan alışkanlıktır. Sahip olduğunuz en büyük kaynağı -kendinizi- korumak ve geliştirmek üzerinedir. Kişinin dört doğal boyutunu yenilemektir :

  • Fiziksel boyut

Bedenin etkili bir biçimiyle bakımıyla ilgilidir; doğru besin almak, yeteri kadar dinlenip gevşemek ve düzenli olarak egzersiz yapmak.

  • Ruhsal boyut

İlham veren, yücelten, tüm insanlığın kalıcı hakikatlerine bağlayan kaynaklardan yararlanır; dua etmek, büyük edebiyat yapıtlarına ya da müziğe dalmak, doğa ile başbaşa kalmak.

  • Zihinsel boyut

Eğitim, zihnin yenilenmesi açısından önemlidir. Zihni düzenli olarak bilgilendirip, genişletmenin en iyi yolu okuma alışkanlığı edinmektir. İyi metinler okumak, bakış açısını genişletir ve zihnin baltasını biler. Diğer bir bileme yöntemi de yazmaktır.

  • Sosyal/Duygusal boyut

Merkezinde kişiler arası liderlik, empatik iletişim ve yaratıcı işbirliği vardır. Duygusal yaşamın başlıca kaynağı başkalarıyla olan ilişkilerdir. Sosyal/Duygusal boyutun yenilenmesi, başka insanlarla gündelik normal etkileşim sırasında da gerçekleşebilir.

Reklamlar

2 thoughts on “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – II

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s