Leyleklerin Şenliği


Çok gezmenin deyime vurulmuş halidir ya “leyleği havada görmek”; çok gezen birisine hitabımız da sıklıkla bu şekilde olur : “leyleği havada gördün sen”. Çocuk zamanlarından beri gezmeyi seven birisi olarak leyleği havada görmek bana  büyük heyecan verirdi. Sanki leyleği havada gördüğümde gerçekten çok gezecekmişim, diye inanırdım.

Leyleklerin geçiş yeri olmayan bir İç Anadolu şehrinde büyüyünce, leyleği havada görmek de ancak Ege sahillerine yapılacak bir gezi sırasında mümkün oluyordu. Görünce gezemiyordum. Görmem için gezmem gerekiyordu.

Kader bu ya yaşamak, bize leyleklerin göç yollarından birisinde kader oldu. Çocukluk heyecanımız leylekler, bir sıcak ülkeden diğerine giderken Uluabat Gölü‘nün etrafındaki köyleri yurt biliyorlar.

Bu köylerden birisi olan Eskikaraağaç‘ta her yıl Leylek Şenliği düzenleniyor. Geçtiğimiz haftasonu  7.si gerçekleştirildi. Aynı zamanda köy, Avrupa Tabiat Mirası Vakfı (www.euronatur.org) tarafından 2011 yılı Avrupa Leylek Köyü olarak da seçildi.

İlk olarak iki yıl önceki festivale katılmıştık. Gerçi ilkinde leylekleri çağırmadıkları için biraz bozulmuştuk (!) ama bu yıl hep beraber festivaldeydik.

Bursa’dan İzmir’e doğru yola çıkıyor ve yaklaşık 35km sonra Eskikaraağaç Köyü levhasının bize sağ tarafı işaret ettiğini görüyoruz. Ama biz sola dönüyoruz!

Doğru bir levhanın yanlış yere konulması mı, yoksa başka bir hata mı, bilemiyoruz.

Köy meydanı şenliğe hazır bizi bekliyor. Yanyana ve karşılıklı çadırlar kurulmuş. Her bir çadır farklı bir sunu ile bizi karşılıyor. Peynirli gözleme, patatesli gözleme, ıspanaklı gözleme, lokma. Her biri ayrı çadırda ve her çadırın üzerinde levhalar ile sunulanlar belirtiliyor.

Beyaz giyinmiş, beyaz başörtülü teyzeler güzel bir iş bölümü ile çalışıyor; birisi hamuru açıyor, bir diğeri içerisini dolduruyor ve ötekisi sac üzerinde pişiriyor.

Macun ve dondurma satan bölümleri de sayarsak her festivale özgü olması gerekenleri tamamlamış oluruz.

Eski bir okul binası, festivalin merkezi haline getirilmiş. Bina içerisinde leylekler hakkında bir belgesel gösterisi ile köyün leylekler için konak yeri olması adına yapılan çalışmalardan bahsediliyor. Bahçesindeki su deposunun zirvesine çıkıp köyü tepeden izleyebiliyoruz.

Köy sokakları, öğrenciler tarafından pastel boyalar ile yapılmış leylek temalı resimler ile döşeli. Göl kenarında, sandal ile gezinti yaptırmak isteyen köylülerin taleplerine “teşekkür” ile karşılık vererek ilerliyoruz. O esnada bir leylek, süzülerek göl üzerinde beliriyor. Bazen kanatları açık havada hareketsiz durduğunu zannediyorum. Belki de öyle.

Uzun bacakları, büyük kanatları ile bir leylek sandalların arasında geziyor. Sanki bir değerlisini kaybetmiş de onu arar gibi. Çocuk yaşlardan beri havada gördükçe heyecana kapıldığımız leyleği, bu sefer yerde görünce heyecanlanıyoruz.

Taş evler arasından köy içerisine doğru yürüyoruz. Bir elektrik direği üzerinde, dişi kuşun yaptığı yuvada leylekleri görüyoruz. Sonra bir diğerinde. Bazen bir minarenin en tepesinde, bazen bir evin bacasında…

Beton zeminde gezen terliklerin çıkardığı gibi “tak tak tak” tonunda sesler duyuyoruz. Uzun gagalarını açıp kapatarak bu sesi çıkarıyorlar.

Nitekim leyleği havada görüyoruz. Hadi hayırlısı.

***

Reklamlar

2 thoughts on “Leyleklerin Şenliği

 1. 3 sene önce gittiğimizde çadırda kalmıştık. Çok eğlenceli oluyor. Tek kötü yanı her sene yağmurlu geçmesi.
  Çok güzel fotoğraflar yakalamışsın.
  Umarım havada gördüğün leylekler seni bol bol gezdirir ;)
  Sevgiler..

 2. :)
  güzel yorumun için teşekkürler :)))
  evet malesef her sene yağmur yağıyor,bu büyük dezavantaj bu güzelim etkinlik için. belki yağmur yağmayan bir sene olursa ilerde çadır olayını düşünebiliriz.

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s