On Yılın Filmleri : 21 Gram (2003)


21 Grams

IMDB : 7,8

Yön : Alejandro Gonzales Inarritu

Filmin ilk yirmi dakikası, bilmeceler ile sürükleniyor. Yapboz filmlerin ustası Alejandro Gonzales Inarritu, yine birbirinden ilgisiz insanları bir araya getirmeye çalışıyor.

Paul (Sean Penn) evinde oksijen tüpleri ile gezen ve dostları tarafından kısa zaman sonra muhtemel ölümü beklenen bir matematik hocasıdır. Mary (Charlotte Gainsbourg), eşinin son anlarında yanındadır ve belki de son isteği bir çocuk sahibi olmaktır.

Jack (Benicio Del Toro), uzun saçları, haç şeklinde küpeleri, İsa figürleri ile donatılmış arabası ile dindar bir kimlik gösteren eski bir mahkumdur.

Paul, başka bir sahnede – hem de sağlıklı bir şekilde – Cristina (Naomi Watts) ile görülecektir. İki sevgili olarak ya da birbirlerini hiç tanımayan iki insan olarak. Cristina evlidir ve iki kız çocuğu vardır.

Olayların parça parça gösterilmesi ile oluşturulan kurgu önce kimin kim olduğu bilgisini bize sorgulatacak sonra da hangi zamanı izlediğimizi kaybettirecektir.

Jack, uzun saçlarından arınmış kirli sakallı bir şekilde bir tarlada çalışmaktadır. Paul ve Cristina bir arabanın içerisinde ilerlerken tarlada çalışan Jack’i izlerler ve Cristina’nın ağzından “onu öldürmek istiyorum” cümlesi çıkar.

Başka bir sahnede ise Paul kanlar içerisinde yatmakta ve başucunda Jack ve Cristina durmaktadır.

İlk yirmi dakika.

Tüm bu anlatılanlar ilk yirmi dakikada yaşatılıyor ve seyircinin aklına onca soru bırakan film tüm bunları cevapmak için ilave yüz dakikaya ihtiyaç duyuyor.

Örgü dokunuyor. Bambaşka hayatların insanları birer birer karşılaşıyor. Bir trajedi bütün hayatları tek bir köşede birleştiriyor. Tek bir an. Tek bir olay. Sonra bütün hayatlar o olayın bazen öncesine bazen sonrasına gidiyor. Ve mükemmel bir kurgu ile film seyre doyum katıyor.

21 Gram. Yaşam ile ölüm arasındaki ağırlık oluyor.

***

Reklamlar

2 thoughts on “On Yılın Filmleri : 21 Gram (2003)

  1. Inarritu’nun dehasına, Sean Penn ve Benicio Del Toro gibi eşsiz iki oyuncu eşlik edince bize de zevkle izlemek kalıyor.

    Çok uzun zaman önce izlediğim bu filmin adını bile duyduğum anda aklıma ilk gelen şey, Sean Penn’in nefes alırken çıkardığı sesler oluyor…

    Bu arada sizin notunuzu göremedim? :)

    • Sevgili Hakan, “on yılın filmleri”ni notlandırmadan yayınlıyorum aslında ama özel olarak bu filmin notunu açıklayayım 9.0 :)
      Senin “21 Gram” yazını da bekliyorum..

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s