Hanna


Yön : Joe Wright

IMDB : 7,2

Biraz gerilim yaşamak, biraz gizli servis öyküleri izlemek biraz da şaşırtıcı hikayeler görmek için bu filmi seçtik. Kefaret’in yönetmeni Joe Wright’tan da tam bu kıvamda bir film bekliyorduk.

Karlı bir ormanda geyik avı ile başlayan ilk sahne, beklentilerimizi karşılayacak bir fim hissi uyandırdı. Saç sakal birbirine karışmış bir baba (Eric Bana) ve üstün yetenekler ile geliştirilmiş, dış dünyaya kapalı olarak büyütülmüş 16 yaşındaki bir kız çocuğu (Saoirse Ronan). Öyle bir kız çocuğu ki tüm dilleri rahatlıkla konuşabiliyor, bütün ansiklopedik bilgilere sahip. Fakat müziğin anlamını bilse de nedir bilmiyor. Hiç duymamış, bilmemiş.

İlk sahneler vaktin geldiğini ve Hanna’nın artık dış dünyaya açılması gerektiğini söylüyor. Sinyal veriliyor ve hemen sonra baba ortadan kayboluyor. Kız, bir dolu gizli servis ajanına teslim oluyor. Üstün kabiliyeti ile birkaçını ortadan kaldırarak…

Baba ve kız, Berlin’de masal diyarı Grimm’in evinde buluşmak üzere ayrılıyor. Kızın hikayesi nedir, merak ediyoruz. Yeteneklerine hayran kalarak izliyoruz.

      

Gizli servisin Fas’taki üstün korunaklı yeraltı sığınaklarından kaçışı, hem inandırıcı hem de seyir zevki bırakılarak veriliyor. Marissa’yı (Cate Blanchett) burada tanıyoruz. Silah tutmanın bile eline yabancılaştığı ve oynadığı role yakışmayan bir ajan Marissa. Hanna oyunculuğu ile Saoirse Ronan, Oscarlı aktris Cate Blachett’in fazlasıyla önüne geçiyor.

Sonrasında bir aileye misafir oluyor Hanna. Berlin’e yolculuk böyle başlıyor. Kimi zaman heyecanla, kimi zaman eğlenceyle bu yolculuğu izliyoruz. Yerinde espriler ile filme bir miktar gülümseme de katılıyor. Onaltı yılını ormanda avladığı hayvanları yiyerek geçiren Hanna, yolculuk yaptığı aileye teşekkürünü sabah kahvaltısına getirdiği tavşan ile yapıyor. “kahvaltı buldum!”

İlk bir saat, vasatın çok üzerinde büyük bir keyifle izleniyor. Fakat birden işler değişiyor ve son yarım saat anlamsız bağlamalar ile sonuçlanıyor.

Sonuca varmak için kullanılan hikayeler filmin tutarlılığını kaybettiriyor ve iyi başlayan bir film vasat ve gereksiz bir son ile bitiyor.

Bizden aldığı not : 6.7

***

Reklamlar

One thought on “Hanna

  1. vasat senaryo, vasat çekimler, vasat oyunculuk. Başroldeki kız ı bende beğendim. Onun dışında birşey bulamadım

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s