Elif Şafak’tan “İskender”


Kitabın kapağında Elif Şafak’ın -erkek görünümlü-  kendi resminin olması kitabı okumaya karşı bir direnç göstermeme sebep olmuştu. Ama kredisi bol Elif Şafak için bu negatif önyargıyı silmek zor olmadı. Güneşe gölge olacak şemsiyeler altında, denize sıfır mekanlarda okunacak kitap olarak İskender’i seçtim.

Bolca karakterin yer aldığı, mekanı bazen Güneydoğu’da bir köy, bolca Londra ve nadiren İstanbul olan bir romandı. Her ne kadar kitap “İskender”e ana karakter ünvanını vermiş olsa da Pembe, Esma, Cemile, Yunus, Elias, Adem kitabın diğer ana karakterleri olarak seçilmişti.

Sayfalar ilerledikçe her bir karakter ile tanışıklığımız gittikçe artıyor ve okuyucu olarak romanın içerisinde yaşamaya başlıyordum.

Esma’nın anlatımı ile başlıyor roman ve kitap anlatıcısı olarak “yazar” devreye giriyor. Karakter isimlerinin ara başlıkları ile ayrılan her bölüm yazarın anlatımı ile aktarılıyor. İskender’in anlatımları düzensiz olarak aralara dağılıyor. Böylece kitabı üç anlatıcı ile okuyoruz.

Güneydoğu’da ailesinin yedi ve sekizinci çocuğu olarak doğan ikiz kız kardeşlerin Londra’ya kadar uzanan hikayesi aktarılıyor.

Zaman olarak ağırlıklı 1978 yılı seçilmiş. O dönemin Londra’sı ırkçılığı ile düzene aykırı hareketleri ile aktarılmaya çalışılıyor. O dönemin Londra’sını bilemediğim için gerçekçiliğini yazara olan güvene bırakıyorum.

İskender’in ağzından aktarılan bölümlerde onbeş yaşındayken hırçınlığı ile mahkum olmuş karakterin kendini buluşu ve pişmanlığını okuyoruz.

Elif Şafak diyor ki : “Yazarken kendimi İskender’in yerine koydum, okurlarımın da onu çözebilmesini istedim. İlk bakışta çok sorunlu bir karakter. Şiddete eğilimli, bıçkın, serseri… Fakat göreceksiniz; tasavvufun etkisiyle değişecek. Hırçın, sert bir delikanlının yüreğinin yumuşamasının hikâyesi bu roman.”

Kitabın sonuna geldiğimde bende uyandırdığı duygu “İçinde bulunan anlar adına çok alakasız olan bazı olaylar belki kısa bir duanın neticesi olabilir” idi. Muhtemelen Elif Şafak koca bir romanda bunu demek istemedi ama ben bunu aldım.

***

 

Reklamlar

5 thoughts on “Elif Şafak’tan “İskender”

  1. Ben de tatil kitabı olarak İskender’i seçtim. Önümüzdeki hafta başlayacağım okumaya. Elif Şafak kitabında anlattığı karakterleriyle ve tasvirleriyle kitabı bir çırpıda okumamı sağlıyor. İskender de eminim onlardan biridir.

  2. siyah süt ile başladı ilişkimiz,biraz ara vermek istedim bu kitabından sonra. Sanırım; uzun süreden sonra ve senin yorumunun bendeki etkisiyle bir daha elime bir Elif Şafak alacağım :)

  3. ben Elif Şafak’ı Aşk’la tanımış olanlardan değilim…
    okuduğum ilk kitabı “mahrem” oldu. tarzıyla cümleleriyle fethetti beni. ve bütün kitaplarını okudum sırasıyla: pinhan, şehrin aynaları, med-cezir, bit palas, baba ve piç… hepsi birbirinden çapıcı birbirinden farklı ve birbirinin aynı. araf, siyah süt ve aşk ile devam etti benim için Elif Şafak serüveni. aşk’ta maneviyatını siyah süt’te en kırılgan yanıyla Elif Şafak’ın kendisini tanıdım. son olarak bu yaz okuduğum iskender ile Elif Şafak’tan bir kuple daha damladı hayatıma. kalemine sağlık onun, kitaplarıyla hayatıma daha nice hayatlar katar umarım gelecekte…

  4. Haticecim, daha önce Elif Şafak okuduysan bu kitabı da seversin. biraz önceki kitaplarına göre daha az edebi yazılmış, daha çok film senaryosuna yakın, ama yaz için ideal bir kitap :)

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s