Maymunlar Cehennemi : Başlangıç


Rise of the Planet of the Apes

Yön : Rupert Wyatt

IMDB : 8.0

2011

“Maymunlar Cehennemi” ismini duyduğum an çocukluğumdan bir kaç görüntü aklıma düşüyor. İlkokuldayım, bir pazar yerindeyiz arkadaşlarla ve top oynuyoruz. Maçın bitişini “Maymunlar Cehennemi” filminin başlangıcına göre ayarlıyoruz. Zamanın yegane ekranı TRT’de öğle vaktinde yayınlanıyor film. Arkadaşlara veda ediyor ve eve geliyorum. İnsan gibi davranan maymunları izlemek çocuk ben’e büyük heyecan veriyor.

Öğrendim ki o ilk  film 1968 yapımıymış. 1985-1989 tarihi arasında bir tarihte izlemiştim. O zaman bile yirmi yıllık bir film.

Tüm hikayenin başına giden “Maymunlar Cehennemi : Başlangıç”ı bir Ramazan günü vakit geçirmek maksadıyla izlemeye gittik. Aynı düşüncede başkaları da olacak ki uzun zaman sonra kalabalık ile birlikte, üstelik sinemanın en büyük salonunda, bir film izleme şansı bulduk. Özlemişiz onca insan ile salona girmeyi ve film çıkışında ağır adımlarla çıkışa yönelmeyi. 

Filme dönelim.

Teknolojinin de verdiği imkanlar ile bu defasında bir hayli gerçekçi “maymun”lar ile filmi izliyoruz. Maskelerini giymiş insanları değil bilgisayarlar ile ortaya çıkarılmış (oyuncuları yine de insan olan) maymunları…

Fazlasıyla sıradan olan ama bir o kadar da “neden olmasın” endişesi ile gerçekçi duran genetik araştırmaların nasıl felakete dönüşebileceği senaryosunu ekranda buluyoruz.

                                  

Başroldeki maymunumuz Sezar, önce “şebekliği” ile sempatimizi kazanıyor. Zaman ilerledikçe iç dünyasındaki dönüşümü bakışları ile  çok ustaca veriyor. Eğer olsa idi “En İyi Maymun Oscarı”nı muhtemelen Sezar’ı canlandıran Andy Serkis kazanırdı!

Aksiyon sahneleri başarılı, heyecan kıvamında. Yönetmen Rupert Wyatt’tan izlediğimiz bu ilk filmin seyirciyi sıkmadığını ve bir yaz gününde seyredilebilecek keyifli bir yabancı film olduğunu söyleyebilirim. 

“Örümcek Adam” ve “127 Saat” filmlerinden tanıdığımız James Franco sırıtmayan bir oyunculuk sergiliyor. “Slumdog Milyoner” ile tanıdığımız Hintli oyuncu Freida Pinto’yu ise rolü gereği çok fazla ön planda olmayan bir başrol ile izliyoruz.

***

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s