Kitap: Kör Baykuş


Özeti çıkarılabilecek değil ancak tahlili yapılabilecek kısacık bir roman. İranlı yazar Sadık Hidayet’in “Kör Baykuş” romanı Batı’nın edebiyat çevrelerinde takdirle karşılanmış semgolik öğeleri bol bir eser.

Hani kimi kitaplarda okumak zaman alır, cümleler anlaşılmak için tekrar tekrar okunur ve muhtemelen kitap yarım bırakılır. Ve bu kitaplar için dile getirilen en basit yorumdur “dili ağır bir kitap”; işte öyle dili ağır bir kitap.

Seçilen kelimelerin anlamlarına sözlükte bakma gereğinden dolayı değil, anlamı bilinen bütün kelimeler ile kurulan cümlelerin neyi ifade ettiğini anlamak bakımından.

Semboller ile oluşturulmuş bir hikaye. Zamandan bağımsız olarak anlatılan iki farklı konu ve içiçe geçmiş başka başka hikayeler. Kitabı okurken, bir ara, rüya içerisinde rüya ile kurguyu oluşturan “Başlangıç (Inception)” filmini anımsadım. Benzer bir şekilde içiçe geçmiş hikayeleri okuyordum.  

Kör Baykuş’u okuyup tamamlayabilmenin birinci koşulu okuma alışkanlığını popüler kitaplar ile kazanmış olmamak. Akıcı, bir çırpıda okunup biten kitaplar ise aradığınız, tercihiniz Kör Baykuş olmamalı.

Yahut Kafka hayranı iseniz (ben değilim, yeni tanımaya çalışıyorum) veya edebiyata ayrı bir ilginiz var ise (evet, benim var) sonuna kadar okunabilir bir kitap. Tam anlamıyla anlamak için belki ikinci defa okumak gerekiyor.

Yazar hayatının büyük bir kısmını Fransa’da geçirmiş. Bazı çevrelerce “Doğu’nun Kafkası” olarak anılan Hidayet çok defa intihar girişiminde bulunmuş.

Ancak sonuncusunda (!) -1951 yılında- başarılı olmuş.   

***

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s