Adres : Hamamönü Sokak


Bir zamanların gecekondu mekanı bugünün cazibe merkezine dönüşmüş. Hamamönü Sokak, cumbalı evleri ile tam bir turistik mekan olmuş. 

Bir Ramazan akşamı sokağa gidiyoruz. Ankara Altındağ Belediyesi, Ramazan akşamlarına şenlikler düzenlemiş. Şiir dinletileri, müzik eşliğinde bizi karşılıyor. Geceye yayılan namelerin arasından dar sokağa giriyoruz. Turizm son dönemlerde dar sokakları ile ziyaretçisini çağırır oldu. Sokaklara kurulan stantlar, kalabalık ile omuz omuza yürünen yollar daha bir sıcaklık mı veriyor?

Hediyelik ve el işi eşyaları klasikleşenlerden sayalım ve es geçelim. Macun, Ramazan akşamına nostalji katmış. Biz, Bursa’nın tarihi köşe başlarında her daim görsek de Ankara’da nostaljik bir sunum. Bir Ankaralı olarak (her Kırıkkaleli aynı zamanda Ankaralı’dır) daha önce bu şehirde görmemiştim.

Haşlanmış mısır, kuzeni közlenmiş ile birlikte misafirlerini bekliyor. Bardakta mısır modernliğinden közde mısıra yöneliyor ve kokusu ile birlikte satın alıyoruz. Aynen ellerin yapış yapış olması göze alınarak yenilen pamuk şekerini aldığımız gibi.

Osmanlı insanları yürüyor yollarda. Kavuğuyla Nasreddin Hoca’yı anımsatan sakallı eskiden kalma insanlar… Zannımca onların görevi sadece kalabalıkta dolaşmak ve mekana “nostalji” havasını katmak.

Ramazan akşamlarının vazgeçilmezi Karagöz ile Hacivat, tüm sempatisi ile objektiflerimize poz veriyorlar. Bu sefer birbirlerine karşı bir inatlaşma yok, hemfikir olup bize gülümsüyorlar.

Sanatevi’nde açık hava sineması o akşamın filmini oynatıyor, sanatçı ruhlu modern gençler klasik ve modern çalgılarla dinleyenlerine sesleniyorlar. Unutulmuş sanatlardan “ebru” onu denemek isteyenlere sehpalarını sunuyor. Su üzerine düşmüş boyalara fırçalar, bilmeden ama özenle dokunuyor.

Engelleri resim ile aşan “Picasso” ile karşılaşıyoruz. Takdirlerimizi bırakıp bir miktar da kaçınılmaz hüznümüzle yanından ayrılıyoruz.

Milli şairimiz Mehmet Akif’in müzeleştirilmiş evini ziyaret ediyoruz. Tüm sadeliği ile ziyaretçilerine kapısını açmış “işte bu odada İstiklal Marşı’nı yazdı” levhası asılı odayı geziyoruz. Şiir yazmak için boğaz manzarası ile gelen ilham şart değilmiş demek ki. Bir koyun postu üzerinde Cumhuriyetin en büyük şiiri yazılabiliyormuş işte. Selam ile ayrılıyoruz.

Ramazan akşamına ferahlık getirmiş bu sokaktan başka bir keyif alarak ayrılıyoruz.

***

Reklamlar

4 thoughts on “Adres : Hamamönü Sokak

 1. Çok yalın bir ifade ile yazılmış bu keyifli yazıyı bir solukta okudum. Elinize yureginize saglık… Makbule

 2. Merhaba.
  Yazı güzel de, Hamamönü hiçbir zaman ‘Gecekondu’ mahallesi olmadı ki… Hamamönü eski Ankara evlerinden oluşan, Hamamönü eşrafının da oturduğu, nezih bir semtti.
  Sevgiler.

  • Merhaba,
   “gecekondu” yerine, http://www.hamamonu.com.tr sitesini referans alarak “virane” tanımını kullansaydık daha uygun olacaktı galiba. Uyarınız için teşekkürler. Yazının orjinal halini bırakmakla birlikte nezih hamamönü eşrafını da -özürlerimizle- kırmamış olmayı ümit ediyoruz.
   Sevgiler.
   AA

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s