Zoraki Kral’ın Konuşması


 

The King’s Speech [2011]

Yön : Tom Hooper

IMDB : 8,3

Krallık ile yönetilen demokratik ülkelerin durumu sebebini anlamakta zorlandığım bir gerçekliktir. Monarşi ile Parlementer Demokrasi halkın kabulünü nasıl alıyor, bilemiyorum.

Uzaktan gördüğümüz kadarıyla da kraliyet ailesi mensupları halkı tarafından bir hayli seviliyorlar. Son prensin evliliğine olan ilgi de bunun en taze kanıtı.

İşte o son prensin büyük dedesi VI. George’un krallığa giden hikayesi anlatılıyor “Zoraki Kral” ile. VI.George, günümüz Kraliçe 2. Elizabeth‘in babasıdır.

Aile arasında Bertie ismi ile anılmaktadır ve kekemedir. Büyük bir stadyumda kalabalık önünde, prenslik zamanında yaptığı bir konuşma ile başlar film. Kalabalık, “kralın oğlu”nu heyecanlandırmış ve kaçınılmaz kekemelik başgöstermiştir.

Bertie ailenin küçük oğludur ve aslında müstakbel kral ağabeyi Edward’tır. Fakat kraliyet ailesinin ve kilisenin tercih etmeyeceği aşkı, Edward’ın krallıktan vazgeçmesine sebep olacaktır.

Colin Firth, Kral VI George oyunculuğu ile 2011 yılında “En Başarılı Erkek Oyuncu Oscarı”nı aldı.

Kekemeliği gidermek için dersler alması yönünde teşvik eden eşi Elizabeth’i, “ucube” rolleri ile tanıdığımız,alıştığımız ve kanıksadığımız Helena Bonham Carter oynuyor. Belki de yıllar sonra ilk defa olağan bir karakter ile onu izliyoruz.

Zoraki Kral (The King’s Speech) “En İyi Film”, yönetmeni Tom Hooper ise “En İyi Yönetmen” Oscarını kazandı. İyi film olmasını kabul etmekle birlikte bu iki ödülü haketti mi, çok emin değilim. Sosyal Ağ (The Social Network) veya Siyah Kuğu (Black Swan) olsaydı kazanan daha tereddütsüz olabilirdim.

 

Kral adayını tedavi etme görevi “korsanlıktan emekli” Geoffrey Rush‘a düşüyor. Kendi kuralları ile hastasının kimliğini unutup işe el atıyor. Ailesi dışında hiç kimsenin Bertie ismi hitap edemeyeceği Müstakbel Kral’a, nam-ı diğer Dük’e, Bertie diye hitap ediyor.

Boks senaryoları için de aynı duyguyu belirtmiştim: “Zavallı kaybeden”in filmin sonunda kazanacağını bilir ve o kazanma anındaki heyecanı yaşamak için sabırla sonu beklersiniz. 

Aynen boksörün heyecan verecek o son yumruğunu bekler gibi “Zoraki Kral”da da VI.George’un tarihe geçecek kekemesiz konuşmasını bekleyerek sonu getiriyoruz.

Bizden aldığı not : 7,2

***

Reklamlar

2 thoughts on “Zoraki Kral’ın Konuşması

  1. Öncelikle merhaba sitenizi google’da şans eseri bir konu hakkında araştırma yaparken buldum. Çok samimi ve güzel siteniz var. sizle iletişime geçecek mail adresi bulamadığımdan buradan yazıyorum. Eğer izniniz olursa editörü olduğum http://www.cinerium.com sitesinde yazızını link/yazar ismi vererek yayınlamak istiyorum… Bana olumlu / olumsuz dönüş yaparsanız sevinirim. Saygılarımla

    • Ozan Bey, sitemiz hakkında belirttiğiniz güzel düşünceler için öncelikle teşekkür ediyorum. Link/yazar ismi belirterek yazımızı sitenizde yayımlamanızın bir mahsuru yoktur. Saygılar. AA

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s