Arafta Kalanların Romanı


Araf, Elif Şafak, Metis Yayınları, 2004

Seçimlerin en külfetlisi feda edilenlerin miktarına bakarak anlaşılıyor olsa gerek. Sahipsin, seçim yapıyorsun ve feda ediyorsun. Romanın ana kahramanı Ömer Özsipahioğlu doktora yapmak için Amerika’ya gittiğinde ilk kaybettiği şey “noktaları” oluyor.

“İnsan memleketini geride bıraktı mı kendinden en az bir parçayı feda etmeye hazır olmalıdır, derler. Eğer hal böyleyse Ömer neyi feda ettiğini biliyordu: noktalarını!

Burada, Amerika’da OMAR OZSIPAHIOGLU olmuştu.”

Türkiyeli Ömer, Faslı Abed ve İspanyol Piyu ülkelerinden uzakta aynı evi paylaşıyorlar. Gail, Alegre ve Debra Ellen Thompson ise romanın diğer ana kahramanları.

Bir hikayesi yok aslında “Araf”ın. Hikayesi yoktan kastım; kitabın başlarında bir ana olay belirlenir ve merak uyandırılır. Ara serpiştirmeler ile küçük olaylar anlatılır. Merak kitabın sonlarına doğru çözümlenir ve hikaye sona erer, değil.

Tamamıyla süreç ifade ediliyor. Kitabın en başında verilmek istenen ne ise ortasında ve en sonunda verilen de yine aynısı. Karakterlerin tahlili. Gurbettekilerin uyum sürecinde yaşadıkları, yerlilerin kendi iç dünyalarındaki arayışı…

Her bir karakterin baskın tutumu romanda sıklıkla ifade ediliyor. Böylelikle karakterler ile sıkı bir yakınlık kurabiliyoruz. 

ODTÜ‘den terk, Boğaziçi‘den mezun Ömer zaman kavramı ile sorunlu. Zamanı saat ile belirlemeyi sevmiyor. Onun için geçen süre şarkıların uzunluğu. Baştan sona şarkılar ile ölçüyor zamanı.

Gail, Ömer’in onca tutkusuz ilişkisinden sonra aşk ile evlendiği kişi. İlk başta iki uyumsuz karakter gibi dursalar da zamanla aslında benzer eksiklikler ile benzer arayışları yaşayan iki insan olduğunu anlıyoruz. Gail’in kimlik arayışı, kendine isim arayışı ile başlıyor.

Ömer’in Türkiye’de iken dahi yaşamadığı müslüman kültür, Abed için Fas’ta bıraktığı olmuyor. Alkol yok. Domuz eti yok. Olmaması gerekenler yok.

Roman, Ömer ile Abed’in barda geçen bir sahnesi ile başlıyor. Gail ile Ömer evli, anlıyoruz. Bu ilk bölümden sonra bütün anlatım eskiye gidiyor ve Ömer’in diğer karakterler ile nasıl tanıştığını ve evliliğe giden sürecini okuyoruz. Burada oluşturulan kurgunun hoşuma gittiğini söyleyebilirim.

Roman bittiğinde bende kalan eksiklik, o ilk sahnenin romanın sonlarında biryerlerde tekrardan karşıma çıkacağını zannetmem oldu. Oysa çoktan atlamışız o tarihi ve ben farkına varamamışım. Eğer dalgın bir zamanda okuduğum sayfalar arasında kalmadı ise o an…

Elif Şafak okumalarına devam…

***

Diğerleri

Elif Şafak’tan İskender

Firarperest – Elif Şafak

Reklamlar

2 thoughts on “Arafta Kalanların Romanı

  1. üç yıl önce filan okumuştum, en çok aklımda kalann Gail in kafasına taktığı kaşıklar oldu heralde :) sonu beni de hayal kırıklığına uğratmıştı. ama kurgu ve anlatım güzel kesinlikle katılıyorum. Elif Şafak’ ın en beğendiğim romanı Mahrem dir. Şiddetle tavsiye ederim. Kişilik analizinin, geçmişle yüzleşmenin en derin anlatımını onda bulabilirsin. İyi okumalar, iyi akşamlar, yine çok güzel bir yazı bu arada ))

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s