Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm


Yön: Serdar Akar

Bir pazar akşamı Ankara’dan Bursa’ya dönüşte, Kamil Koç otobüslerinin koltuk arkası ekranında tanışmıştım Behzat Ç. ile.

Tabi ki şans vermemin ilk sebebi dizinin Ankara’da çekiliyor olması idi. Bir Ankara Polisiyesi idi onun diğer adı. Bürokrat rollerinin tanıdık siması Erdal Beşikçioğlu, Behzat’tı.

Aslında senaryo özenle hazırlanmamıştı, rahatlıkla “saçma” diye söylenip zap yapılabilecek bir diziydi. Gerçek ile bağdaşmayacak sahneler bolcaydı. Aksan Ankara aksanı olsa da abartı oldukça fazlaydı, zamanla rahatsız edici oluyordu. 

Ama anlatım tarzı da bilindiklerden farklıydı. Olayları hoş bir şekilde bağlıyorlardı. İzleyende merak uyandırıyordu.

Ve en önemlisi, Harun (Fatih Artman) gibi bir karakter oluşturmuşlar ve son derece hoş replikler ile süslüyorlardı. Hayalet (İnanç Konukçu) ile Akbaba (Berkan Şal) da cabası.

Bu ilk otobüs seyri sonrası ara ara evde izler olmuştuk. Sıkı takipçisi değildik ama bir şans da sinemada verelim istedik.

Anlatım tarzı, görüntü, kıyafet, senaryo ve olabilecek her başka özellik açısından diziden farklı bir tarafı yoktu.

İzlediğimiz şeyin sinema olduğunu; bir ekranın büyüklüğünden, iki kalabalık ile karanlıkta izler olmaktan ve üç dizide “dıt” ile dinlediğimiz bölümlerin aşikar ve bolca olmasından anlıyorduk.

Dizide aralara serpiştirilen gönül ilişkileri sinemada yoktu. “Konuk” oyuncu Cansu Dere‘nin yersiz çırpıntıları olsa olsa istisna… Daha çok ana konuya odaklanmış, polisiyeden sapmayan bir sinema (!) filmi  ortaya çıkmıştı.

Sonuçta kafayı yormadan vakit geçirmek ve Harun-Akbaba-Hayalet üçlüsünün muhabbetlerinden keyif almak adına evde izlenecek bir filmi sinemada izlemiş olduk.

Pişman olmadık. Ama gitmek için dizi ile ön tanışıklık gerekiyor gibi.

Senaryonun dizinin devamı olmasından değil, yok öyle birşey; sadece karakterler ile yaşanacak ilk şoku dizi ile atlatmanın faydalı olacağını düşündüğümden.

***

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s