Zirveye Giden Yol


The Ides of March [2011]

Yön : George Clooney

IMDB : 7,5

Son derece zekice kurgulanmış metinler ile süslü tam bir sinema filmi. Filmdeki herkes zeki. Ama bu durum izleyende yapay bir tat bırakmıyor aksine son derece yerindeymiş hissi veriyor. Öyle ya ABD başkanlığı için seçim süreci yaşanıyor ve bizim izlediklerimiz başkan adaylarından birisi, her iki başkanın reklam danışmanları ve bir gazeteci. Olan durumu olağana yoruyoruz böylece.

Sözlüklerin en güveniliri, hırs için “sonu gelmeyen istek, aşırı tutku” derken azim için “bir işteki engelleri yenme kararlılığı” diyor.

Başroldeki Stephen Meyers’in (Ryan Gozling) zirveye giden yoldaki tutumunu izlediğimde aklıma gelen azimden ziyade hırstı. Azmi ile önündeki bütün engelleri kaldırıyordu evet ama aşırı tutkusunun ortaya çıkardığı hırsı genel kabul gören ilkeleri de elinin tersi ile itmesine sebep oluyordu. Sevgi yoktu. Sadakat yok.

Ve bütün bunlar sıradan denilebilecek küçük bir ayrıntı ile ortaya çıkıyordu. Küçük değişimlerin büyük sonucu. Kelebek etkisi.

 

Yönetmen koltuğundaki George Clooney, kendisini başkan adayı Vali Mike Morris rolü ile yardımcı oyuncu rahatlığına bıraksa da Paul Zara rolü ile Philip Seymour Hoffman‘a, Tom Duffy rolü ile de Paul Giamatti‘ye ustalıklarından esintiler vereceği imkanları sağlıyordu.

Film sona erdiğinde seyir tadını onu bilenlerde bırakırken akıllara da çok bilindik bir soruyu yerleştiriyordu: Kazananlar esas aktör mü yoksa bilmediğimiz asıllarının ego tatminine yarayan piyonları mı?

***

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s