Sherlock Holmes: Gölge Oyunları


Sherlock Holmes: A Game of Shadows [2011]

Yön : Guy Ritchie

IMDB : 7,7

2009 yılında sinemalarda oynayan Sherlock Holmes ilk filmini, henüz DVD’de izlemiştik. Ayrıntıların dedektifi Holmes’u izlerken öyle keyif almıştık ki beyaz perdede izleyememiş olmanın pişmanlığını da hisseder olmuştuk.

İşte bu pişmanlık, Gölge Oyunları için bizi vakit kaybetmeden büyük ekrana iten sebep oldu.

DVD’de menu ekranı görüntüsünde çalan müzik ile öncelikle yakalamıştı film. Kesinlikle filmin kimliğine yakışır bir müzik. Öyle yerine yakışır ki hınzır bir dedektife bestelenmişcesine… ve ben bu yazıyı kaleme almak için bestecisine baktığımda “Hans Zimmer” ismini görüyorum. Herşey yerine oturuyor. Soundtracklere büyü katan isim.

Eski zamanın eski mekanlarında eski kostümler ile bugüne keyif katan bir hikaye. Holmes karakterinde Robert Downey Jr. ı izliyoruz.

Tanıdığımız Holmes, kimi zaman yüksek konstrasyonu ile olayların içerisinde ve bütün detayları ile çevresine hakim. Sonuçlardan, sebeplere ulaşan bir dahi. Bazen kendini bu dünyadan alıp var ettiği kendi dünyasına götüren ve orada sıradanın dışında bir hayat yaşayan anormal.

Ama her zaman haylaz, yaramaz. Sanki o anlarda biraz da Jack Sparrow!

     

Jude Law, Holmes’in kadim dostu Dr. John Watson rolünde olgun yaşlarından bir rol ile karşımızda. Kumar tutkusu devam ediyor ama artık evli bir doktor olarak. Ve yine safiyane tarafı ile Holmes’un kurgularında dostluğa yenik düşmüş bir gariban.

Aksiyon ve görüntü öyle güzel bir araya gelmiş ki zamanla film görsel bir şölene dönüşüyor. Mermilerden kaçış sahnesinde olayın gerçekçiliği sorgulanmıyor, mermiler ile dans kıvamında bir görsellik izleniyor.

İlk filmin görünmeyen düşmanı, ikinci filmde vücuda bürünüyor ve Prof. James Moriarty (Jared Harris) ismi ile -film özetlerinin verdiği gibi- Holmes dehasında bir karakter olarak Gölge Oyunları’nda yer alıyor.

Senaryo, dakika dakika, Holmes ile Moriarty’nin satranç oyununa dönüşüyor. Bize de mısır kokuları eşliğinde Şah-Mat’a gidecek oyunu izlemek kalıyor. Ama ilk film, akıllarda biraz da olsa fazla kalan oluyor.

***

Reklamlar

2 thoughts on “Sherlock Holmes: Gölge Oyunları

 1. ikinci filmi daha çok sevdim açıkcası..

  spoiler

  ************

  satranç sahnesi mükemmeldi

  bi de

  the end ?

  *********

  spoiler

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s