On Yılın Filmleri: Kara Şövalye (2008)


The Dark Knight

IMDB : 8,9

Yön: Christopher Nolan

İlk izlediğimde belki bu kadar dikkatimi çekmeyen ama ikinci izleyişimde fazlasıyla anlamlı bulduğum bir sahne : Joker kötü adamı ortadan kaldırıyor ve onun safında olan üç kişiye “biz küçük bir ekibiz sadece biriniz bize katılabilir” diyor. Ve uzunca bir çubuğu kırıp, bir yarısını ortalarına atıyor, “siz karar verin, hanginiz bize katılacak?” Sahne burada bitiyor.

Harika yönetmen Christopher Nolan ‘dan başka bir başyapıt. Çizgi roman sayfalarından sinema ekranına düşmüş bir film değil (!) Batman. Günümüz teknolojisini fazla abartmadan ama kıvamında serpiştirmiş, felsefeyi azar azar verip bütüne yayabilmiş -başka- bir film.

Kara Şövalye bizim sinemalarımızda oynamaya başladığında, bu dünyadan henüz yol almış genç oyuncu Heath Ledger, Joker rolü ile karşımıza çıkıyor. Karanlık şehre kaosu getirmeye çalışan, gülen suratına her daim geçmişte kalmış bir hikaye ile anlam katan, mimiklerini gizlemeyen, esprisi ve daha da belirgin felsefesi olan bir suçlu.

Christian Bale, şehrin hayli zengini Bruce Wayne iken eğlenceye düşkün, umursamaz ve küstah; ama Batman iken…

İyi adamın (diyelim ki kurtarıcının) varlığına sebep kötü adamın (diyelim ki yok edicinin) varlığıdır, olağan olan. Batman de belki böyle başlamıştır fakat Kara Şövalye’de anlatılan bunun aksi oluyor.

Kötü adamın varlığına sebep iyi adam. Kurtarıcı var diye yok edici ortaya çıkıyor ve film zamanla öyle bir noktaya geliyor ki İyi’nin kendini sorgulama süreci başlıyor.

“Maskeni indir yok olayım”

Ve her insanın içinde mutlaka iyi ve kötü vardır. Önemli olan hangi duygunun hangisini bastırdığıdır. Seçimin ne olacağına karar vermek için sebebin ne olduğu önemli.

Aksiyon ve onun getirdiği heyecan filmi sıkılmadan izlememizi sağlarken, önce arka plana atılıp sonra filmi bütünüyle saran felsefe onu unutulmazlar arasına almayı sağlıyor.

Usta oyuncular Michael Cane ve Morgan Freeman gizli kahramanın sırdaşları rolü ile onlardan istendiği kadar performansı sergiliyor.

Harvey Dent (Aoron Eckhart), karanlık şehrin resmi kurtarıcısı, iyi ile kötü arasındaki geçişin temsilcisi. Batman’den aldığı Rachel’i (Maggie Gyllenhaal) , Joker’den korumaya çalışan; Batman’den aldığı güç ile Gotham şehrini Joker’den korumaya çalışan bölge başsavcısı.

İyi’nin ve Kötü’nün ufak bir çizgi ile ayrıldığı kurgu dünyasında, Kara Şövalye ile çizginin ortadan kalkışını izliyoruz.

***

Reklamlar

One thought on “On Yılın Filmleri: Kara Şövalye (2008)

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s