Artist


The Artist [2012]

Yön: Michel Hazanvicius

IMDB : 8,4

Otuzlu yıllarda yok olan sessiz filme vefa Artist. Sesin keşfi ile sinemanın verdiği anlam ve uygulanan yöntemler bir anda değişiyor.

Filmden görüyoruz, sinema ekranının ön kısımları orkestraya ayrılmış; fonunda yer alan müziği izleyenlere ulaştırıyorlar. Her film için geçerli olmasa gerek…

Sessiz filmin olmazsa olmazı, mimikler ve dans yirmibirinci yüzyılın filminde de ön plana çıkıyor.

Dudak üzerine çizilmiş ince bıyık ile bir miktar Ayhan Işık, bakışlarındaki anlam ile bir miktar Kadir İnanır olarak izlediğimiz Fransız oyuncu Jean Dujardin, George Valentin rolü ile harika bir oyunculuk sergiliyor. 

Artist‘te terkedilen sessiz filmin temsilcisi George Valentin iken sinemanın yeni buluşu sesli filmin temsilcisi Peppy Miller (Berenice Bejo) oluyor.

Videoların yerini DVDlerin, Walkmanlerin yerini MP3lerin, 36lık filmlerin yerini dijital fotoğrafların aldığı yılları yaşayan bizler; bu değişimlerin ne anlama geldiğini çok iyi anlıyor ve o duygular ile sessiz filmden sesliye geçişin etkisini izliyoruz.

Artist, başlıca kategorileri En İyi Film,  En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Orjinal Senaryo olmak üzere 12 dalda Oscar adayı.

Kimi eleştirmenlere göre En İyi Film için favoriler arasında yer alsa da benim düşüncem ödüle en yakın olacağı alan En İyi Erkek Oyuncu. Fakat kazanabileceğini ve kazanması gerektiğini düşünmüyorum. Bir oyuncunun doksan yıl öncesinin sinema tekniklerini çok iyi kullanması, 2012 yılının Oscar’ını hak ettiği anlamına gelmiyor olsa gerek.

***

Reklamlar

2 thoughts on “Artist

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s