Kış Günlüğü – Paul Auster


Paul Auster, Kış Günlüğü

“Bunun hiç başına gelmeyeceğini, gelemeyeceğini, dünyada bunlardan hiçbirinin başına gelmeyeceği tek kişi olduğunu sanırsın;sonra tıpkı herkese olduğu gibi hepsi teker teker senin de başına gelmeye başlar”

Böyle başlıyor Kış Günlüğü. Ve merak ediyorsun. ABD’nin en önemli yaşayan yazarlarından (böyle tanıtılıyor, ben öncesini okumadım) Paul Auster‘in kendi hayatına bir vefa olarak kaleme aldığı günlüğünü merak ile okumaya başlıyorum.

Kendi hayatını, sen dili ile sana anlatıyor. Veyahut aynanın karşısına geçmiş kendi kendisine konuşuyor ve biz bu konuşmaya kitap aracılığı ile kulak misafiri oluyoruz.

Çocukluğu ve ilkleri. Ona mekan olan bütün adresler. Adresleri anlatırken oluşturduğu kurgu zaman zaman keyifli oluyor ama kimi zaman da sıkar bir şekilde devam ediyor.

Avrupa macerası. İlk evliliği ve sonrasında onu mutlu eden esas birlikteliği. Anlıyorsun ki ikinci eşini fazlasıyla seviyor. Ve biraz da vicdanında ona karşı bir sızı…

Aralarda bir yerde karşıma çıkıyor. Hayatını, yani bütünüyle geçmişini anlatan bir yazarın geçmişe olan bakışı : Eski güzel günler, diye hiç sızlanmazsın. Ne zaman nostaljiye kapılıp yaşamı şimdikinden daha iyi kılan şeylerin yitip gitmesine üzülecek olsan, durup iyi düşün, Bugün’e nasıl ince eleyip sık dokuyarak bakıyorsan Dün’e de aynı gözle bak, diyorsun kendine ve çok geçmeden aralarında çok az fark olduğu, Bugün’le Dün’ün özde aynı oldukları sonucuna varıyorsun.

Aslında tersi olmalıydı. Önce bir kaç romanını okumalı, tanımalı ve sonra bu son kitabıyla hayatına göz atmalıydım. Ama malum, beni kitabın ismi çekti, kışın en keyifli zamanında aklıma koymuştum onu almayı. Kışın en bıktırıcı olduğu zamanda tanışmış olduk.

“Yataktan kalkıp pencereye giderken soğuk yer döşemesine ayaklarınla basıyorsun. Altmış dört yaşındasın. Dışarıda hava gri, neredeyse beyaz, görünürde güneş yok. Kendine soruyorsun : Daha kaç sabah kaldı?

Bir kapı kapandı. Bir başka kapı açıldı.

Hayatının kışına girdin.”

***

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s