Açlık Oyunları


The Hunger Games [2012]

Yön: Gary Ross

IMDB : 7,8

Kitaplarını “o” okudu. Filmini “biz” izledik. Yazısını “ben” yazıyorum.

Gelecekten bir yıl ve dünya tek ülkenin hakimiyetine geçmiş. Capitol/Başkent’ten yönetiyorlar dünyayı ve o dünya tam on iki mıntıkaya ayrılmış. Kimisi çok fakir, kimisi sanayi bölgesi, kimisi sadece siyahileri barındırıyor. On üçüncü mıntıka çoktan yok edilmiş.

Her yıl bu mıntıkalardan bir kız ve bir erkek çocuk, Capitol’de gerçekleştirilecek “Açlık Oyunları”na katılmak için seçiliyor.

Oyunun amacı yirmidört yarışmacı arasından tek kişiyi hayatta bırakmak. Diğerlerinin ölümü ya doğanın seçimi ya da bir diğer yarışmacının… 

Eğlenceyi abartarak yaşamaya başlamış bir Capitol ve bu şehrin garip insanları… Moda ayrı bir boyuta ulaşmış; rengarenk ve abartılı kıyafetler, garip saç sakal kesimleri…

Fakir insanların şehri on ikinci mıntıkayı temsilen, kuradan çıkan küçük kız kardeşinin yerine gönüllü olarak gitmeyi isteyen Katniss (Jennifer Lawrence) ve erkekler adına seçilen şapşal tavırlı Peeta (Josh Hutcherson) oyunlara katılıyor.

Birgün dünyanın böyle olacağı varsayılarak yazılmış bir romanın uyarlaması mı veya aslında zaten yaşanmış ile halen yaşanmakta olanın bir montajı mı?

Gladyatörler varmış seneler önce. Onları seyreden çılgın halkın önünde ölümüne savaşan… Bu filmin yarışmacıları da binlercesi biraraya gelmiş uçuk halka, gladyatör arabalı geçiş ile tanıtılıyorlar.

Bugün ise birbirini farklı sebepler uğruna yenmeye çalışan insanları televizyon ekranlarından heyecanla izliyoruz.

Açlık Oyunları’nın ölümüne yarışını büyük televizyon ekranlarından, Başkent’tekiler keyifle diğerleri ise endişe ile izliyorlar. Sokaklar dev ekranlar ile döşenmiş.

“Sponsor bulmak gerekiyor, seyirciye şirin davran, seni sevmelerini sağla” diyor yarışmacıların mentorü. Sponsor bulmak yarışmadaki kimi zor anlarda onların desteği ile devam etmeyi sağlıyor. Sonu diğerinin ölümü ile bitecek yarışta, bugünün sponsor bulma yöntemlerinden bahsediyorlar. “Aşık olun, olmasa da öyle gibi davranın.” Ne farkı var bugünün sonu ölüm ile bitmeyen oyunlarından.

Açlık Oyunları‘nı heyecanla tv den izleyen yarının insanlarını izlerken ister istemez onlara karşı bir kızgınlık besliyoruz. Ve aslında aynı oyunu sinema ekranında izlerken keyifli vakit geçirmeye çalışan insanlar… Sonuçta film izliyoruz.

Ölen beyaz perdede beden (böyle bir şarkı mı vardı?) belki ama diğerinin onurunu öldürerek kazanmayı prensip edinmiş bugünün güzide yarışmalarından yok aslında bir farkı.

Farzedin ki bu filmdeki ‘ölüm’, bir sembol. ‘Onur’u temsil eden.

***

Reklamlar

6 thoughts on “Açlık Oyunları

 1. yazı çok güzel olmuş benimde ilk aklıma gelen bu dünyaya biraz olsun benzemesiydi.
  Aşkın numaradan olmasına üzüldüm filmi izlediğimde, fakat sonuçta roman 3 cilt diğerlerinin de filmi çıkarsa kızın fikirleri değişebilir, bana hiç numara gibi gelmedi kızın tavırları Peeta’ya karşı olan.
  Bir de böğürtlen olayını anlamadım olayı yöneten adamın kasesinde de böğürtlen vardı, zehirli değilmiş o da yiyor manasına mı getirdiler acaba???

  • merhaba, teşekkürler yorum için.
   filmin sonunda organizatör adamı zehirli böğürtlen dolu kasenin olduğu odaya atıp üstünü kilitlediler. Ye ve kendini öldür, bizim elimizi kana bulama demekti bu. zira oyunda sona kalan kız ve erkek böğürtlen yiyerek beraber intihar etme girişiminde bulundular, ki bu bir başkaldırı idi. birbirini öldürmektense zehirli böğürtlen yiyerek intihar etmeye kalkışan, yani kenidisine başkaldıran bu çocukları bu duruma organizatörün getirdiğini düşünüyor idi Başkan Snow. ve bunu hakaret kabul etti, organizatörü cezalandırdı.

   gaa

 2. süper bir kitap ben bu kitabı ilk okkumya başladığımda çok ıkıklmıştım ama sonraları güzel gitti bayıldım ve bağımlısı oldum suzzane colins süper yazmış…

  • merhaba, yorum için teşekkürler. ben de tüm seriyi severek okudum, baştan itibaren. kendine has tarzı ile hep heyecanımı ayakta tutmuştu serinin üç kitabı da. Suzanne Collins başarılı bir iş çıkarmış hakikatten…
   gaa

 3. gerçekten süper bi film…. sonunda snow arkasını cekip giderek stresle uzaklaşıyor buda yeni bir film için açık kapı bırakma veya çabasıdır diye düşünüyorum.ayrıca yorumlarınız ve yazınız gerçekten değeriyle film izlediğinizi gösteriyor…

  • teşekkürler yorumunuz için. ben filmden önce serinin 3 kitabını da bitirmiştim, hepsi için sinema filmi çekileceği düşüncesindeyim. oldukça başarılı oldu, devamı gelecektir şüphesiz.
   gaa

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s