Kapadokya Gezimiz- 3. ve Son Gün


Gezmekten gezdiğimizi gördüğümüzü yazmaya vakit bulamadığımızdan, Kapadokya serüvenimizin son günü nerdeyse bir yıl sonra keyfimizvebiz‘de…  :)

Balon Foto Çekimi:

İki günün koşturmacası ve yorgunluğu yanında önceki gün balon turuna gitmek için 5te kalkışımızın verdiği uykusuzluk bile bize engel olamıyor, üçüncü günümüzde sabah 5 buçukta ayaktayız.

Bu sefer amacımız önceki gün fotoğraflamaya doyamadığımız balon kalkış seremonisini bugün tekrar görüp daha çok sayıda fotoğrafla ölümsüzleştirmek.

Fotoğraf makinelerimiz ve tripodumuzla yollara düşüyoruz. Balon kalkış alanı ortasında biraz yüksekte kalan bir tepecikte konuşlanıyoruz.

Hava yine soğuk ve güneş doğmak üzere. Manzaranın ne kadar güzel ve büyüleyici olduğunun da delili olan ardı ardına çekilen onlarca fotoğraflardan bir kaçı bunlar.

 

Çanak çömlek:

Bir süre fotoğraflarımızı çekip bu görsel şölenin seyrine doyduktan sonra çıkış yapmak üzere otelimize dönüyoruz.

Gidiş yolumuzda durağımız Avanos’ daki çömlek atölyeleri oluyor. Avanos’un tam ortasından Kızılırmak geçiyor, iki yakayı birbirine sallanan asma köprü ve tarihi bir taş köprü bağlıyor.

Tarihi taş köprüden araçlar ile geçiliyor, oldukça dar bir köprü, yaya olarak dar kaldırımından geçmek mümkün olsa da çok da güvenli değil.

Sallanan köprüden ise, gezimizin ilk günü akşam yemeği sonrası Avanos tarafına yaptığımız gezinti sırasında geçtik. Cidden çok sallantılı bir köprü, insanın başını döndürüyor.

Avanos en çok çanak-çömlek yapımı ile tanınıyor. Avanos’un dağlarından ve Kızılırmak’ın eski yataklarından yumuşak ve yağlı kil topraklar elenerek ve iyice yoğrularak çamur haline getiriliyor.

Tezgâhlarda el emeği ile şekillenen çanak ve çömlekler kurutulma, fırınlanma, vs. gibi birçok işlemden sonra boyanıp cilalanarak nihai görünümüne kavuşuyor.

Birkaç çanak çömlek dükkanı gezdikten sonra Hasan Usta’nın atölyesinde gezimizi tamamlıyoruz.

Bizim için Kapadokya serüveni en unutulmaz tatil anılarımızdan biri olarak arşivimizde yerini alıyor ve bu güzel atlar diyarına veda ediyoruz.

gaa

Reklamlar

2 thoughts on “Kapadokya Gezimiz- 3. ve Son Gün

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s