Kara Şövalye Yükseliyor


The Dark Knight Rises [2012]

Yön: Christopher Nolan

IMDB : 8,9

Ve merakla beklediğimiz Batman serisinin üçüncü filmi sinemada. On yılın filmleri arasına giren Kara Şövalye‘den üç yıl sonra, Kara Şövalye Yükseliyor yazın sinema açısından en fakir anında imdada yetişiyor.

Karanlık şehir Gotham, kimliği meçhul kahramanı Batman’den sekiz yıldır haber alamıyor. Nitekim Batman sekiz sene öncesinin o son olayında suçu üzerine almış ve halka başka bir kahraman bırakarak sessizliğe gömülmüş. Tekrar dönmesi için -öyle ki- Gotham’ın yeni bir baş belasına ihtiyacı var.

Aksiyon sahneleri ön planda. Yer yer Kara Şövalye‘nin değil de Başlangıç (Inception)‘ın devam filmini izliyor gibi hissediyorum. Şehrin farklı mekanlarında patlayan bombalar ve binaların, yolların, köprülerin çöküşü. Sanki “rüya yıkılıyor”.

İki saat kırk beş dakika süren film, bir dakika bile sıkıntı vermiyor. Uçaktan uçağa harekatın müthiş aksiyonu ile başlıyor film. Esas olaya nasıl bağlanacağını bilemediğimiz o ilk merak uyandırıcı sahne. Ve sonrasında Bruce Wayne (Christian Bale)‘in malikanesinde gerçekleşen bir hırsızlık olayı ile başlayan ana hikaye adım adım şehrin felaketine doğru ilerliyor.

Christian Bale, Dövüşçü (The Fighter) için verdiği kiloları tekrardan almakta biraz zorlanmış. Prestij ve Kara Şövalye‘nin karizmatik aktörünü arıyor gözlerimiz. Yine de onu izlemek her daim keyif veriyor.

Joker yok. Heath Ledger‘in ölümü ile Nolan bu karaktere son filminde yer vermemiş. Onun eksikliği Batman‘de büyük bir boşluk oluşturmuş, öyle hissediyorum. Yüzündeki sahte gülümseme ile ikinci filme damga vuran Joker’in yerini ağzını maske ile kapatmış Bane (Tom Hardy) karakteri almış. Felsefesi yok ama acımasızlığı Joker kadar büyük.

Anne Hathaway, Selina-Cat Woman karakterini fazlasıyla doldurmuş. Artık o, farklı rolleri başarıyla oynayabileceğini gösteren yeni dönemin yıldızı. Romantik&Komedi rolleri başarıyla tamamlayıp aksiyon rollerde de kabiliyetini gösteriyor. Şifreler ardından değerli eşyalar çalan hırsız, el çabukluğu marifet ile küçük kazanımlar sağlayan yan kesici, esprileri ile zeki, kıvraklığı ile kedi…

Fransız sinemasından sıyrılıp gelen Marion Cotillard (Miranda), nam-ı diğer Kaldırım Serçesi, Nolan filmleri ile Amerikan sinemasında da hızla ilerliyor. Başlangıç ile oynadığı “kritik rol”ü Kara Şövalye Yükseliyor’da da sergiliyor.      

Bazı yönetmenler favori oyuncular oluşturuyor ve zamanla ayrılmaz birliktelikler oluşuyor. Christopher Nolan son filmi ile bu alışkanlıkta biraz aşırıya kaçmış gibi geldi. Onun Christian Bale ve Micheal Caine ile olan bağı malum fakat şu son filmde bir önceki Başlangıç filminde de oynamış, benim sayabildiğim tam dört oyuncu vardı. Bir nevi BKM!

Bazı izleyicilerin de favori yönetmenleri oluyor. Favorinin son filmi bizi ekrana yine keyifle bağladı.

Kötü adam şehrin borsasını basıyor. Kalabalığın merkezindeki adama yaklaşıyor ve ona silahı ile suskun bir tehdit gönderiyor. Adam tedirgin :

– Gidin. Burada sizin çalabileceğiniz para yok.

– Öyle mi? Siz neden buradasınız o zaman?

***

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s