Adatepe Zeytinyağı Müzesi


Altınoluk-Assos gezilerimizde önünden geçip de girmeye zamanımız olmayan ama her seferinde “muhakkak buraya da gelelim” dediğimiz bir yerdi; bu sene 23 Nisan tatilini fırsat bilerek yolumuz Kaz Dağları’na düşünce bu isteğimizi gerçekleştirdik: Adatepe Zeytinyağı Müzesi’ni gezdik.

         IMG_1414     IMG_1376

Burası ülkemizin ilk zeytinyağı müzesiymiş. Zeytinyağı ve sabun üretimi ile ilgili çeşitli hem çok eski zamanlara ait olan hem de günümüzde kullanılan araç gereçler sergileniyor. Kuru baskı tekniği ile zeytinyağının nasıl yapıldığı detaylı olarak gösteriliyor.

IMG_1348

Fabrika kısmında zeytinyağı ve diğer ürünlerin üretimi hala devam ediyor. Müze girişindeki  “fabrika satış” dükkânında her çeşit zeytinyağı ve sabun ürününü bulmak mümkün. Hem kendinize hem de hediyelik olarak sevdiklerinize alışveriş yapabilirsiniz.

       IMG_1375    IMG_1380

Zeytinyağı ve diğer ürünlerin etiketlerinde güzel bir bayana ait olan eski bir resim var. Adı: Refika imiş. Refika’nın öyküsü uzun yıllardır Adatepe köyünün yaşlılarınca anlatılagelmekteymiş. IMG_1355

IMG_1358

IMG_1382

IMG_1365

IMG_1386

IMG_1352    IMG_1393

IMG_1391

IMG_1397

IMG_1392

“Adatepe Köyünde 19 yüzyıl sonu ve 20.yüzyıl başında ‘Refika’ takma adıyla bir Rum güzeli yaşarmış. Köyün Rum ve Türk cemaati arasında çok sevilen Refika hem güzel hem de çok neşeli bir kızmış. Düğünlerde şarkılar söyler, çok da güzel dans edermiş. Refika’nın güzelliği ve iyilikseverliği Adatepe köyünün yanısıra çevre köylerde de dillere destan olmuş. Özellikle zeytin zamanı Refika’nın çalıştığı tarlalarda köylüler hem zeytin toplar hem de Refika’nın şarkılarını dinlermiş. Düğünlerde mutlaka Refika baş misafir olarak çağrılır ve kendisine şarkı söyletilip, dans ettirilirmiş.

  IMG_1374    IMG_1377    IMG_1368

Birinci Dünya savaşına kadar iki cemaat Adatepe köyünde barış içinde birlikte yaşarmış. Ancak Savaş Tüm Anadolu’da olduğu gibi Adatepe köyüne de felaketler getirmiş. Savaşla birlikte Köyün Rum ve Türk cemaatleri arasında önceleri soğukluk daha sonra karşılıklı çatışmalar baş göstermiş. Tüm bu kargaşaya rağmen Refika yine de Türkler arasında sevilmeye devam etmiş ancak ne var ki savaş sonunda Türk ve Yunan hükümetleri arasındaki anlaşma sonucunda Refika da diğer Rumlarla birlikte köyü terk edip, Yunanistan’a yerleşmek zorunda kalmış.

Refika

Refika’nın köyden ayrılışı Türkler arasında büyük bir üzüntüye yol açmış. O gittikten sonra bile onun adına türküler yakılmış ve her fırsatta, özellikle düğünlerde onun türküsü okunup, onun adına danslar edilirmiş. Bu gelenek Adatepe köyünde hala devam etmekteymiş.”

Adatepe Zeytinyağı Müzesi Çanakkale-İzmir karayolu üzerinde Küçükkuyu kasabası girişinde.

http://www.adatepe.com/tr/default.asp?iId=GDIDFL

IMG_1406

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s