Bu Kitabı Çalın – Murat Gülsoy


Yaratıcı yazarlık eğitimleri veren bir isim Murat Gülsoy. Yeni yazarlar kontenjanımdan Bu Kitabı Çalın öykü kitabını aldım elime ve dört tarafı denizlerle çevrili bir mekanda bir çırpıda okuyuverdim. Farklı tarzda çalışmaları, deneysel öyküleri ile olağan yazarlıktan farklılaşıyor Gülsoy (Bir Şey Yazacaktın: Yazdım ondan esinlendiğim bir yazı idi).

On iki öyküden oluşuyor kitap. Bu Kitabı Çalın ilk öykünün ismi.

Yazarın Belleği adlı öykü kurgusu ile diğerlerinin içerisinden sıyrılıp bir adım öne çıkıyor. Yazılan bir öykünün dilinden yazma sürecini dinliyoruz. “Neyi beklediğimi, kimi beklediğimi, kim olduğumu, hangi durumların yolumu gözlediğini bilmeksizin bekliyordum. Ta ki bu satırların yazarı beni yazmaya başlayana dek.” Bu cümleleri yazım sürecindeki öykü anlatıyor bize. Onun dilinden okumak hem ilginç hem de keyifliydi. “Biliyorum, ben bana bakıldığında, okunduğumda var olabiliyorum sadece.”

Duygusal yönü yoğun olan metinler değil okuduklarım. Bunu olumsuz anlamda söylemiyorum, yazarın da zaten öyle olmalı şeklinde bir derdi yok. Çoğu zaman sıradan olayların detaylı bir şekilde irdelenmesi var öykülerde. Ve neredeyse tamamında oldukça başarılı olay kurgusu…

Örneğin, Kayıp Eşyalar Bürosu’nda çalışmaya başlamış yeni bir gencin o mekana gelen bir bayan çantasını kayıtlara alması ve hayalleri…

Hızlı Düşünme Sanatı ile yine farklı bir metod deneniyor, öykü parantez içerisinde anlatılıyor. Parantezin içerisi olayı yaşayan kahramanın zihni, dışarısı ise kahramanın da içerisinde bulunduğu hızlı düşünme eğitimini veren eğitmenin anlatımları. Sonuçta basit bir metod gibi de dursa ilerleyen vakitte parantezin içerisi bize güzel bir oyun oynuyor ve ismi muazzam öykü hoş bir sürece yol alıyor.

Hindistan Yolculuğu’nu okuduğumda Cem Yılmaz’ın Hokkabaz filmi aklıma geliverdi. Pır pır uçan kuşlar misali…

“İnsan yeni bir hayata başlarken ne kadar çok ve ne kadar çabuk karar verebiliyor” diyor öykünün kahramanı. Öyle, hakikaten öyle.

Bütün öykülerde ortak olan taraf her birinde mutlaka yazmaya sevdalı bir karakterin olması. Bu durum acaba yazarın en iyi bildiği mesleği öykülere taşıyarak gücünü göstermesi mi yoksa bir zaaf mı, tam çözemedim.

Yazarın çalışmalarını linkini verdiğim siteden de takip edebilirsiniz.

http://muratgulsoy.wordpress.com/

***

Reklamlar

2 thoughts on “Bu Kitabı Çalın – Murat Gülsoy

  1. Murat Gulsoy cok sevdiğim ve tanışma fırsatı da yakaladığım bir yazar. İstanbul’da Bir Merhamet Haftası ve Karanlığın Aynasında isimli romanlarını da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s