Sinema: Bourne’un Mirası


The Bourne Legacy [2012]

Yön: Tony Gilroy

Yaz sıcağı sinema salonlarından bir hayli uzak tutmuş bizi. Nisan’dan bu yana izlediğimiz ikinci film, serisinin dördüncü filmi olan Bourne’un Mirası oluyor. Yönetmen koltuğunda bu sefer ilk üç filmin senaryosunda ismi olan Tony Gilroy oturuyor. Arada belirteyim, Jason Bourne aksiyon romanlar yazarı Robert Ludlum’un yarattığı bir karakter, Ludlum’un ölümünden sonra ise Eric Van Lustbader, Bourne maceralarını yazmaya devam ediyor.

Artık Bourne karakteri ile özleşmiş Matt Damon, son filmde ne yazık ki yok. Çünkü senaryo bir önceki filmde izlediğimiz onun yaşadıkları ile paralel bir zamanda ilerliyor ve bizi Bourne ile aynı kadere maruz kalan ajan Aaron Cross’un öyküsüne götürüyor.

Sıcak yaz günlerinden bunalmış birisi olarak filmin ilk sahnelerinde Alaska’nın karlı dağlarını izlemek içime yapay bir serinlik katıyor. Sinemada ilk sahneler etkili ise o filme olan tepkim de o yönde olumlu etkileniyor, onu farkettim.  

Üç baskın karakteri izliyoruz filmde.

Öncelikle başroldeki Jeremy Renner. Cross karakteri için yerinde bir seçim olmuş. Onu daha önce “Görevimiz Tehlike: Hayalet Protokol”de izlediğimi hatırlıyorum. Muhtemelen önümüzdeki dönemin aksiyon filmlerinde fazlasıyla göreceğiz.

Gizli servisin başındaki Eric Byer karakteri ile -her ne kadar bol ekran ile donatılmış bir görev odasına saklı kalsa da onun rolü- Edward Norton’u izliyoruz.

  

Tanımakta önce zorlandığım fakat gözlerin asla yalan söylemeyeceğini hatırladığım anda Rachel Weisz olduğuna karar verdiğim Dr. Marta Shearing ise aksiyonu bol filmin önemli isimlerinden bir diğeri oluyordu. Tabi Weisz’ı hatırlamak için onun oynadığı bir filmi On Yılın Filmleri arasında anlatmak gerekli. “Kapıdaki Düşman”ın Tania’sı nerede görülür ise hatırlanmalı.

Yine her Bourne filminde olduğu gibi üstün yetenekli bir gizli servis ajanı, görevi tamamlandığı için ortanadan kaldırılması gereken bu ajanın peşinde diğer servis elemanları, dünyanın bir şehrinden başka bir şehrine yol alan maceralar,her olanın aslında göründüğü gibi olmadığına dair oluşturulan kurgu, vs…

Aksiyonu ile seyirciyi uyanık tutan ama sıradanın çok fazla üzerine çıkamayan senaryosu ile uzun sinema arası Bourne’un Mirası ile son buluyor.

Bizden Not : 7,0

***

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s