Aramızdaki en kısa mesafe – Barış Bıçakçı


Barış Bıçakçı, İletişim Yayınları, 2003

Her insanın hayatı romandır! Her sıradan ayrıntı romandır!

Barış Bıçakçı romanlarını okuduğumda hissettiğim düşünce artık bu oluyor. İnsan varsa, yaşadıkları ne kadar sıradan olur ise olsun roman olabilecek kadar derindir.

Üç çocuklu bir ailenin yaşamından kesitleri okuyoruz Aramızdaki En Kısa Mesafe‘de. Anlatan, evin ortanca çocuğu. Üç erkek kardeşli öykü en küçüğün doğduğu günde başlıyor.

Bazen Adana’da, bazen Ankara’da ve bazen İstanbul’da yaşanmış sıradan anların yaşama katkısı var romanda. Her biri kısacık olan yirmidört bölümden oluşuyor ve her bölüm bir başlık ile ayrışıyor.

Bütüne baktığımda aslında okuduğumun romanı anlatan ortanca çocuğun, erkek kardeşinin doğumu ile tutmaya başladığı bir günlük olduğu hissiyatına kapılıyorum.

Onun hayatını etkileyen kesitlerin bir başlık ile anlatılışı; bu anlatılanların tamamına yakını ne kadar sıradan da gelse aslında o küçük insanda çok derin yer ediyor (öyle ya zaten hayat böyle şekilleniyor).

“Meltem sakızı” ile küçük yaşta başlayan ticaret denemesi. Benim de olmuştu, sakız değildi belki ama ben de küçük yaşlardaki ticaret sevdasına kapılmıştım. “En İyisi Tıraş Edelim” ile küçük kardeşin kafasına yapışan sakız olayı. Ne alaka, neden anlatıyor ki dememeli, öyle sıradan ama işte öyle de kalıcı. Büyük ağabeyin “Nikah” anı ve ağlayış. “Sevgili Günlük”te ilk aşk ve tatlı mutluluk.

“”Avcunu aç!” dedi bana. Sımsıkı yumruk yaptığı küçük elini avcuma koydu ve bir şey bıraktı. Minicik, camdan bir kalp. “Bunu hiç yanından ayırma!” dedi. Sonra öyle güzel utandı ki, her şeyi unuttum.”

Her Barış Bıçakçı okuyuşumda, basit kelimeler ile oluşturulmuş gizli hüznü seziyorum. Sanki anlatılan her şey yaşanılanlar değil de kaybedilenler. Sanki herkeste var olan ve herkesin kaybedeceği o sıradan anılar.

“…çünkü hiçbir şey göründüğü ya da yaşandığı gibi değil! Her şey hatırlandığı gibi.”

Öyle de oluyor, sona doğru hüzün çöküyor. Bu sefer gizli de değil, aşikar bir hüzün.

***

Reklamlar

2 thoughts on “Aramızdaki en kısa mesafe – Barış Bıçakçı

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s