Safranbolu’da keyifli bir akşam


Bir yıl sonra yeniden Safranbolu‘dayız. Planlı bir ziyaret değil aslında, geçerken uğradım kıvamında olacakken uğramışken kalayım moduna geçti.

Gecesinde misafir olacağımız Hatice Hanım Konağı‘nın tavsiyesi ile Safranbolu akşamında Arasta Kahvesi‘ne gidiyoruz. 

Her daim referansım TDK sözlüğü ‘arasta’ kelimesi için diyor ki: “çarşılarda veya alışveriş bölgelerinde aynı işi yapan esnafın bir arada bulunduğu bölüm.”

Kahvehanesi ile bize evsahipliği yapan bu çarşı 1661 yılından kalma ‘yemeniciler arastası’. Buradaki yemeni de bizim bildiğimizin aksine bir çeşit ayakkabı.

 

Zemini taşlar ile döşenmiş daracık iki sokağı birleştiren köşede kahvemiz. XVII. yüzyıldan kalma bu mekan günümüzde Arasta Boncuk Kahvesi ismi ile işletiliyor. 

İki sokağın birleştiği köşede meydancık’a dönüşen alanda bir asma ağacı, ağacın altında kırmızıya boyalı demirden masalar ve sandalyeler, dükkanın duvarına yaslanan sedir koltuklar…

Biz oturmak için sedirleri seçiyoruz.

IMG_9878IMG_9883

 

IMG_9895

IMG_9902

IMG_9941

IMG_9944

IMG_9949

IMG_9993

Ağacın altında, büyükçe bir tencere içerisine yerleştirilmiş közler üzerinde kıvamına gelmeye çalışan kahveler mekanın özel ürünü.

Her bir kahve ona özel cezveler ile hazırlanıyor, bakır tepsilerde su, karadut şerbeti ve asma yaprakları ile servis ediliyor. Cezve de kahve sonlanana dek, o estetik sunuma masamızda eşlik ediyor.

Bu sunum ortama öyle güzellik katıyor ki kahvemiz bittikten sonra toplamak isteyen garsona “biraz daha kalabilir mi?” ricasında bulunuyorum.

Foto_Arasta_Kahvesi_01IMG_0095

IMG_9872

İlerleyen vakitte kahvehane doluyor, yer bulamayıp dönenler oluyor. Bağlama, ney, tef ile canlı müzik dinletisi başlıyor. Ekim ayı da olsa havanın hoşluğu, kahvenin lezzeti, sunumun güzelliği ve etrafa mikrofonsuz bir şekilde yayılan halk müziğinin dinlendiren sesi…

Vakit ilerliyor, yılların kahvesinde çay içmeden olmaz. Yine tepside asma yaprakları ve elmalı pasta ile ince belli bardaklarda çay servis ediliyor.  

Arasta Kahvesi‘nde geçen zaman keyfe keyif katıyor. Safranbolu’da mutlaka uğranmalı.

***

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s