Skyfall 007


Skyfall [2012] ; Yön: Sam Mendes ; IMDB: 8.1

Önce bir itirafla başlayayım; bugüne kadar hiçbir Bond filmini sinema ekranında izlememiştim. Benim gibi casusluk hikayelerinden ayrı bir keyif alan birisi için tuhaf bir istatistik olabilir tabi bu durum.

Sebebini kısaca sorguladığımda, Bond filmlerinde ya bir şeylerin fazla ya da bir şeylerin az olduğu gibi bir şüpheye kapıldım.

Gelgelelim son Bond filmi Skyfall‘u izlemeyi ise hevesle bekliyordum. Birkaç sebebim vardı.

BİR: Ekseri sinema eleştirmenlerinden duyduğum “gelmiş geçmiş en iyi Bond filmi” yorumu.

İKİ: Yaz dönemi ile seyrelen sinema seyrine duyulan hasret.

ÜÇ: Adele.  

Türkiye‘de çevrilen sahneleri ile bir hayli dedikodusu olmuştu yaz aylarında. Aklımda neredeyse hiçbirisi kalmamış. İstanbul Kapalıçarşı‘da başlayan kovalamaca ile filme giriş yapıyoruz. Takip edilen 34 plakalı Audi, takip edilen ile takip edenin peşine düşen motorsikletli Türk polisi ve fonda duyulan Türkçe seslenmeler… Bond’un, lokomotifinde TCDD yazan trenin tepesine atlaması ve o trenle birlikte Adana’daki taş köprüden geçişi…

Dört beş dakikalık Türkiye çekimleri Adele‘in muhteşem sesi ile sonlanıyor. Fethiye’deki çekimler ile anlatılan mekan Türkiye midir başka bir yer mi muamma. Fonda garsonun Türkçe sesi, barda Latinvari insanların Bond’u gaza getirişi ve TV’de CNN son dakika yayını…     

*

Filmin beşinci dakikasında Adele’den Skyfall‘u dinlemeye başladığımda son yılların en iyi filmini izleyeceğim hissiyatına kapıldım. Heyecan ve beklenti öylece yükseldi. Aksiyon, Bond filmlerinden her daim beklenen seviyede, izleyiciyi kesinlikle sıkmayan bir seyirde son sahneye kadar devam ediyor.

                        

Londra’dan harika şehir manzaraları, Şangay’dan ekrana düşen muhteşem gece ve İskoçya’nın izleyene gerilimi ince ince veren doğası… Skyfall ile sinema adına görsellik vasatın çok çok üzerinde.    

Sarışın Bond Daniel Craig, rolüne iyice alışmış bir vaziyette. Sarışın (!) Javier Bardem ise Skyfall’un sürprizi.  

Neredeyse oynadığı her filmi keyifle izlediğim Ralph Fiennes (Schindler’in Listesi, The Reader-Okuyucu, In Brugges, vs…) Bond’un yeni yüzü. Aldığı role bakılırsa önümüzdeki serilerde de eksik kalmayacak.      

Karayip Korsanları’nın büyücüsü Naomi Harris, Skyfall’daki Ajan Eve rolü ile Bond güzeli rolüne terfi ediyor.    

Filmin bütününe baktığımda Bond’da eksik kalan şeyin hikaye olduğu hissiyatına kapılıyorum. Tamam, Skyfall’un bir hikayesi var fakat o hikayeyi oluşturan olaylar örüldüğünde bazı ilmikler sanki boşa çıkıyor. Bond filmlerinin özü olan aksiyonu yaşatmak için hikayeden kopuluyor.

Biraz Sherlock Holmes eksik, biraz da Jason Bourne… Vazgeçtim, haksızlık etmeyeyim, nihayetinde izlediğim Bond… James Bond.

***   

Reklamlar

5 thoughts on “Skyfall 007

  1. Benim de herhangi bir ekranda veya perdede izlediğim ilk James Bond filmiydi. Herhalde Türkiye’de çekilmiş sahneleri merak ettiğim için izledim filmi. Memnun kaldım filmden, belki geriye dönüp son dönemde çekilmiş diğer James Bond filmlerini de izlerim. :)

    Son zamanda Hollywood filmlerinde sık görmeye başladığımız “kapalı çarşının çatısı”nı bu sefer koşarak kovalamaca yerine motosikletle kovalamacada görmek de güzeldi.

    Filmdeki güzel ayrıntıları hatırlattığınız için teşekkürler.

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s