Roma’ya Sevgilerle


Roma'ya Sevgilerle

Woody Allen, ülkesi dışında çevirdiği şehir filmlerine sebep olarak ABD’de film çekmek için para bulamıyor oluşunu söylüyor. Para olmadığı için, Avrupa şehirlerinden gelen tanıtım filmleri davetine icabet ediyormuş.

Maç Sayısı (Match Point) ile Londra’da başlayan serüven, Barselona Barselona (Vicky Cristina Barselona) ile İspanya’da ve Paris’te Gece Yarısı (Midnight in Paris) ile de Fransa’da devam etmişti.  

Son olarak Roma’ya Sevgilerle (To Rome with Love) ile İtalya’da.

Bir trafik polisinin İtalyan aksanlı İngilizce anlatımı ile – son fotoğrafı almam ile birlikte makinamın şarjının bittiği meydanda – Piazza Venezia’da başlıyor film. Benim sonlandırdığım noktada Woody Allen başlatıyor!

“Burası Roma” diyor trafik polisi, hikayeyi anlatmaya başlıyor ve sonrasını filmin kendisine bırakıyor.

Dört farklı hikaye var Roma’ya Sevgilerle‘de. Olağanın aksine bu hikayeler kesişmiyor (Inarritu değil Allen), kendi özgünlüklerinde sadece yaşanan şehrin ortaklığı ile kalıyor. Kesişmiyorlar ama tamamında yer alan absürt ve komik anlatım, izleyene birbirine sıkıca bağlanmışlar hissiyatını fazlasıyla veriyor.

Roma'ya Sevgilerle 02

BİR: Amerika’dan gelmiş bir turist Hayley (Alison Pill), yoldan geçen İtalyan Michelangelo’ya (Flavio Parenti) Aşk Çeşmesine giden yolu soruyor ve aşk başlıyor. Sonrasında Amerikan anne ve baba (Woody Allen) da Roma’ya geliyorlar ve İtalyan anne, baba ve nişanlı ile tanışıyorlar. Onların absürt öyküsü Amerikalı babanın bir İtalyan tenor çıkarma sevdasına dönüyor.

İKİ: Roma’ya mimarlık okumak için gelmiş olan Jack (Jesse Eisenberg – biz onu The Social Netwok‘un Mark Zuckerberg‘i olarak hatırlıyoruz), şehrin bir köşesindeki bankta tek başına oturmakta olan Amerikalı ünlü bir mimarı (Alec Baldwin) görüyor ve tanıyor. Genç mimar, yaşlı olanı onun da gençliğini geçirdiği sokağına davet ediyor. Evinde ağırlıyor, sevgilisi ile tanıştırıyor, birlikte diğer bir misafiri ağırlıyorlar ve anlatım ünlü mimarın öyküde absürt bir varlık sergiler hale dönmesi ile devam ediyor. Yaşlı mimar, zamanla genç mimarın bir nevi iç sesine dönüşüveriyor.

Roma'ya Sevgilerle 01

ÜÇ: Roma’ya balayına gelen Antonio ve Milly’nin garip öyküsü otel odasına yerleşmeleri ile başlıyor. Roma’ya dair hayaller, erkek tarafından balayından öte yaşanacak bir yer şekline dönüştürülüyor. Kuaför aramak maksadıyla otelden ayrılan Milly ne kuaförü bulabiliyor ne de uzun bir müddet oteli. İtalyanca verilen yol anlatımları İtalya’nın gerçekliğini sımsıkı aktarıyor. sempre diretto e dopo a destra…

Roma'ya Sevgilerle 04Otelden ayrılan kadının absürt hikayesi bir film setine denk gelmesi ile (kısa bir müddet beliren Ornella Muti‘yi unutmayalım), otelde kalan erkeğin hikayesi ise odasına yanlışlıkla giren bir hayat kadınını (Penelope Cruz) bütün akrabalarına karısı diye tanıştırmak zorunda kalması ile başlıyor.

Roma'ya Sevgilerle 03

DÖRT: Belki de en eğlenceli olanı… Sıradan bir Romalı olan Leopoldo (Roberto Benigni), bir sabah popüler bir İtalyan’a dönüşüveriyor. Nasıl, neden? Ne o biliyor ne de biz. TV programları onu ağırlıyor, yoldan geçenler imza istiyor… Sorular geliyor, bu sabah kahvaltıda ne yediniz, kaç dakikada tıraş oluyorsunuz,vs… Bütün İtalya sürpriz ünlünün gereksiz cevapları ile meraklanıyor, eğleniyor, yaşıyor… 

Woody Allen, Roma’ya Sevgilerle için komik bir film olacağını düşündüğünü ama çektikten sonra hayalkırıklığı yaşadığını söylüyor. Belki biraz haksızlık ediyor. Bazen abartılarak verilen, her zaman absürt kıvamda kalan komiklik bu filmde hoş durmuş. Bir de İtalya var tabi…

Filmi biz izlediğimiz için zaman zaman iki farklı yorum çıkıyor ortaya. Eşim saçma diye özetliyor Roma’ya Sevgilerle’yi; ben ise absürt diye… Sözlük absürdün anlamını saçma diye veriyor! Woody Allen

***

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s