2012 biterken…


kolaj6.jpg

2012 yılı sona erdiğinde, bir tren vagonunun masasında filizlenen “keyfimizvebiz” hayata geçişinin ikinci yaşını doldurmuş olacak.

Herhangi bir başlıkla hazırlanmış bir listeyi okumayı da kendi keyfime göre listeler hazırlamayı da sevmişimdir.

Yıl sonu geldiğinde yine televizyon kanalları ve gazete ekleri kendi en’lerini yayınlayacaklar ve ben de zevkle o listeleri okuyacağım.

Önce kendi listemizi yapalım. Farklı bir liste olsun, 2012’nin bizde yer eden kelimelerini sırlayayım :

Bebek(ler), Yunan, sirtaki, deniz, cruise, Santorini, Mikonos, Arafta, kahve, Adele, Set Fire to the Rain, Skyfall, Barış Bıçakçı, Alex, Torino, kış, Kaş, kar, Yekta Kopan, doğumgünü, Amasra, balık, kayak.

*

Bir de blog adına yılın analizini yapalım bakalım. Yıl boyunca en çok okunan yazıları sorguladığımda bir yıl önceki sıralama az farkla değişiyor.

Pargalı İbrahim 12.300 okunma ile yine yılın zirvesinde. Muhteşem Yüzyıl sağolsun, Pargalı’nın ölüme her yaklaşışı blogda zirve akşamlar yaşatıyor. İkinci sırada, ABD’de ne oldu ise bir günde rekor ziyaretçi alan Karlovy Vary (5100 okunma) gezi yazısı gelirken, üçüncü sırada Şah&Sultan (4500 okunma) romanı ile İskender Pala yer alıyor. Dördüncü sırada yoğun talebe dayanamayıp iki defa evimizin yakınına şube açıp iki defa da kapatan Hasköy Pidecisi (4100 okunma) ve beşinci sırada yine Muhteşem Yüzyıl motivasyonu ile Şehzade Mustafa (3400 okunma) yazısı geliyor. 

Bir yıl boyunca toplam 63 blog yayınlamışız. 19 adet ile Kitap Keyfimiz başlığı zirvede, onu 12 adet ile Gezi Keyfi ve 11er adet ile de Sinema ve Serbest keyifte yazılar takip etmiş.

Yazıların popülaritesi eskidikçe artıyor galiba. 2012 yılı içerisinde yazılıp da yılın en çok okunan ilk beş yazısı arasına gireni yok. Yılın yenilerinin ilk beş listesi ise şöyle oluşmuş:

Ömür Akkor’un farklı bir konsept ile Bursa’da açmış olduğu Lezzet Durağı: Bademiçi Gurme (710 okunma), Ahmet Ümit’in tarihi romanı Sultanı Öldürmek (650 okunma), tüm zamanların izlenme rekorunu kıran filmi Fetih 1453 ve onun üzerine notlarımız (330 okunma), Tirilye’nin denize sıfır mekanında balık keyfini yaşatan Lezzet Durağı: Taşmahal (290 okunma) ve Kaş’a Dair  (220 okunma).

En az okunanlar ise beklendiği gibi “yazı keyfimiz” altındaki en bana özel olanlar. Olsun ben yine de en çok onları seviyorum.  

2012 bize büyük bir sürpriz yaptı ve yazılara henüz yansımamış en büyük keyfi verdi. Yeni yazılar ile yeni yılda da ziyadesini ümit ediyoruz.

***

Reklamlar

2 thoughts on “2012 biterken…

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s