Kitap Önerileri – 01


  • Hayalet Savaşları

Foto_HayaletSavaşlarıWashington Post Editörü Steve Coll’a 2005 yılında Pulitzer Ödülü’nü kazandıran Hayalet Savaşları, ABD’nin 22 yıllık Afganistan politikasını anlatıyor. Soğuk Savaş döneminde SSCB’ye karşı verilen Afgan mücadelesinin ne tür enstrümanlar ile desteklendiği, Afgan galibiyeti sonrasında yaşanan durağan dönemdeki siyasi öngörüsüzlük ve Taliban iktidarı sonrası tarafları 11 Eylül olaylarına götüren süreç bir roman sürükleyiciliği ile anlatılıyor. Hayalet Savaşları, süper güç ABD’nin aslında büyük hatalar yapabileceğinin ve olan biten her şeyin kontrolü altında olmayabileceğinin en güzel kanıtı.     

  • 28 Şubat’ta Devrilmek

Foto_28ŞubattaDevrilmekDönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller’in basın danışmanı olan Mehmet Bican‘ın kaleminden 28 Şubat’ın görünen ve görünmeyen yüzü kitaplaştırılmış. Bican, görevi itibariyle Çiller’in en yakınındaki isimlerden. Kitaptaki anlatım, 28 Şubat 97’nin öncesinden, Tansu Çiller’in siyaset sahnesine ilk çıktığı dönemlerde başlıyor. Başbakanlık pazarlıkları, Anayol deneyimi ve sonrasında Refahyol… Dönemin tüm aktörleri perde arkasındaki rolleri de dahil edilerek 28 Şubat’ta Devrilmek‘te anlatılıyor.  

 

  • Dışımızdaki PKK İçimizdeki İsrail

Foto_DışımızdakiPKKProf. Sedat Laçiner, bir röportaj kurgusu ile Türkiye’nin yakın geçmişini ve öngördüğü geleceği son derece akıcı bir dil ile anlatıyor. Olumlu veya halen gelişmeye açık yönleri ile Türk siyasetinin analizini yapıyor. Türkiye’nin Suriye politikası sertleşmeden önce kaleme alınan kitapta önerilen Suriye politikası, özellikle bugün gelinen nokta bilindiğinde, ilgi çekici. Kitabın ismi galiba tamamen ticari kaygılar ile konulmuş ve bence içerik algısını da sınırlıyor. “Yakın Siyasi Tarih” gibi daha genel bir isim olsaymış ele alınan konular için daha kapsayıcı olurmuş. 

***

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s