Cuma Sineması: Umut Işığım


Afiş_Umut Işığım

Cuma akşamı sineması keyfini her zaman olduğu gibi Korupark’ta yaşayalım diyoruz. Filmin başlamasına henüz on dakika var, bir önceki seans bitmiş, salon boş. Yerimize oturalım diyoruz, temizlenmemiş su şişeleri ve mısır döküntüleri arasında yerleşiyoruz. Temiz sinema salonu kaldı mı?

Aslında bir gün öncesine kadar izleyeceğimiz film Anna Karenina olacaktı fakat Oscar adaylarının açıklanması ile öncelik durumu değişti. Sadece En İyi Kostüm dalı ile aday olan Anna Karenina’yı Rusya’nın soğuk sokaklarında bırakıyor ve yedi dalda aday olan “Umut Işığım (Silver Linings Playbook)”ı seçiyoruz.

En İyi Film, En İyi Yönetmen (David O.Russel), En İyi Erkek Oyuncu (Bradley Cooper), En İyi Kadın Oyuncu (Jennifer Lawrance), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Robert De Niro), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Jacki Weaver) ve En İyi  Kurgu.

Foto_Umut Işığım_01

Pat (Bradley Cooper), hastanede sekiz ay süren rehabilitasyon sonrası evine dönüyor. Onu hastaneye gönderen sebep ise eşini evde aynı okulda çalıştıkları başka bir adam ile yakalaması. Adamı güzelce hırpalıyor ve kendini akıl hastanesinde buluyor. Sekiz ay süren tedavi sonrasında eşine ve çalıştığı okula yaklaşmamak şartı ile evine dönüyor.

Tiffany (Jennifer Lawrance) eşini kaybetmiş. Ve sonrasında kontolünü… Çalıştığı işyerindeki herkesle ilişkiye girmiş ve işinden olmuş. Hayata tutunması için yeni bir hedefe ihtiyacı var.

İşte bu iki deli birbirini buluyor (tanışma anları Yalan Dünya’nın Orçun ile Eylem’inkinden farksız).

Hemen belirteyim, ilk dakikasından son dakikasına kadar büyük bir keyifle izlediğimiz bir film Umut Işığım.

Foto_Bradley CooperLimit Yok filminden hatırladığımız Bradley Cooper, akli dengesi sarsılmış birisini son derece başarılı bir şekilde oynuyor ve izleyene tam anlamıyla alması gerekeni veriyor. Takıntılı anlarda zirveye vuran sinir hali, gerçekliğini kaybetmiş hallerin sanki hiç yok olmamışlar gibi sahiplenilmesi, en zirve sinir halinden küçük bir hediye ile çocukçasına kopmalar… Oscarı muhtemelen alamayacaktır ama kesinlikle aday olmayı hak etmiş bir oyunculuk var.

Açlık Oyunları’ndan Jennifer Lawrance, Pat’e göre daha kontrollü, daha dürüst bir deli. Sorununu biliyor ve ne ile çözümleneceği konusunda da Pat’e göre daha gerçekçi. Muhtemelen o da ödülü alamayacaktır fakat bu kadar erken bir vakitte ve hak etmiş olarak aday gösterilmek de başarı.

Yılların deneyimi Robert De Niro (ben onu hep Baba’nın Sicilya’daki gençliği olarak hatırlamak istiyorum), totemlerini futbol maçına adayan takıntılı bir baba. Yani, Pat’in durumu çok da özgün değil, genetik tarafı da var belli ki. Babanın kavga sebebiyle maçlara girişi yasak; totemini mendile, kumandaların duruşuna ve bir de oğlunun yanında olmasına kurguluyor. Aslında onu tanıdığımızdan farklı bir De Niro değil izlediğimiz, her daim üst seviyelerde olan oyunculuk çıtası yine aynı seviyeden devam ediyor. Ama belli olmaz, bir vefa olarak Oscar yıllar sonra tekrardan Robert De Niro’ya gidebilir.

Foto_Umut Işığım_02

David O.Russel’ı Dövüşçü ile tanımıştık. Umut Işığım ile dram filmlerini seyir zevkine çevirdiğini ispatlamış oldu. Dövüşçü finalinde yaşattığı kaybedenlerin kazanma halini, Umut Işığım ile yine ekrana taşıyor.

Anlaşılan onun finalleri tam anlamıyla final.

Hiç sıkılmadan izlenecek ve de alışılmışın dışında bir film Umut Işığım

***

Reklamlar

2 thoughts on “Cuma Sineması: Umut Işığım

  1. Bir sinemasever olarak Cinemaximum (eski Cinebonus) dışında bir sinemaya gitmemeye çalışıyorum. Çünkü onun dışında doğru dürüst hizmet veren bir sinema olduğunu düşünmüyorum. Sizin karşılaştığının “salonun hali” de buna bir örnek.

    • Teşekkürler. Öyleyse adres Carrefour…
      İyileşmeye yönelik bir adım da atılmıyor maalesef. Sorunu söylediğimizde de her zaman standart cevabı alıyoruz, “yetişmiyor”. Sanki makul bir sebepmiş gibi.

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s