Rüya Gibi Bir Ada: Santorini


Y 654

Cruise gemimiz Ege’nin mavi sularında yol alırken kaptanımız tüm yolcuları güverteye, Santori’nin mükemmel manzarasını izlemeye davet ediyor.

Tam karşımızda bıçakla kesilmişçesine bir uçurum ve uçurumun tepesinde beyaz bir tebeşirin çizdiği hat. Mesafe uzak, bu beyaz çizginin yan yana dizilmiş evler olduğunu anlamam için biraz daha yaklaşmak gerekiyor.

Santorini çok eski zamanlarda bütün bir ada iken büyük volkanik patlama sonucu parçalara ayrılıyor. Büyük bir toprak parçası denize gömülüyor ve geriye bir büyük iki de küçük ada kalıyor. Bir hilal şeklinde belirmiş büyük ada ve o hilalin iç kısmında iki küçük adacık…  

Gemi limana yanaşamıyor, açıkta demir atıyor ve daha küçük gemilerle kıyıya varıyoruz. Kıyıda bizi bekleyen otobüslere biniyor, kıvrıla kıvrıla ve mavinin keyfini çıkara çıkara tepeye doğru ilerliyoruz.

Adanın diğer tarafında sahiller bulunuyor. Santorini’nin denize girilen bölgeleri o tarafta.

Biz adanın Yunan ana karasına bakan ucuna, Oia kentine doğru gidiyoruz. Ve az sonra, gövdesi beyaz çatısı mavi boyalı evlerin arasındayız.

Mavi ve beyaz, Yunanistan bayrağının renkleri. İlginçtir, askeri darbe ile yönetilen 70li yıllarda, cunta kararı ile binalarda mavi ve beyaz renk haricinde bir rengin kullanımına izin verilmemiş. Bir askeri darbenin sürpriz güzelliği(!).    

Yaklaşık bir saat önce gemiden bakarken beyaz bir hat olarak gördüğümüz evlerin arasındayız şimdi.

Muazzam bir güzellik var. Böyle bir manzarayı nerede izledim, hatırlamıyorum. Şirin mimarili binaları renklendiren mavi ve beyazın güzelliğini mi izlemeli yoksa evler arasından bulunan her boşluktan, güneşin yansıması ile mükemmel bir görsellik sunan denizin manzarasını mı?

Evler yan yana, alt alta, denize yönelerek dizilmiş. Hiçbir fotoğraf karesi o gördüğümüz güzelliği gösteremez, öyle hissediyorum. Ada, deniz, gemi, mavi çatılar, beyaz binalar…   

Santorini, gecesini göremediğimiz, gündüzüne doyamadığımız… 

***

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s