New York Üçlemesi – Paul Auster


New York Üçlemesi

Üçleme fikri oldum olası ilgimi çekmiştir.

Kendi aralarında gizli veya aşikar bir bağ olduğunu bilmek ve onu aramak işin keyifli taraflarından birisi sanırım.

New York Üçlemesi, Paul Auster’in 1987 yılında bir araya getirdiği ilk üç romanından oluşuyor. Cam Kent, Hayaletler ve Kilitli Oda.

Üçlemenin aşikar olan bağı “New York” ismi ile bir araya gelmeleri. Hikayelerin şehri New York. Özellikle Cam Kent’te şehir vurgusu, sokaklarıyla, parklarıyla üst seviyede yer alıyor.

Cam Kent

Hikayenin kahramanı polisiye roman yazarı Quinn, birkaç gün üst üste esrarengiz telefonlar almaktadır. Arayan kişi özel dedektif Paul Auster ile görüşmek istemektedir. Quinn, her ne kadar numaranın yanlış olduğunu söylese de karşı tarafın ısrarı devam eder ve merakına yenilir. Paul Auster kimliği ile dedektiflik macerasına başlar.

“Her şeyi başlatan yanlış bir numaraydı, telefon gecenin ilerlemiş saatinde üç kez çalmış, karşı taraftaki ses birini istemişti ama o biri kendisi değildi.”

Babası tarafından dokuz yıl bir odada kilitli tutulan Peter Stillman… Bir yangın ile ortaya çıkan gerçek… Klinikte geçen bir dönem… Evlilik… Ve serbest bırakılan baba Stillman’ın New York’a dönüşü. Sahte dedektifin görevi baba Stillman’ı gözetleyip Peter’ı ondan korumaktır.

Hayaletler

Bir dedektiflik bürosu. Bu sefer görevi dedektiflik olan saklı isimli kahramanlar… Mavi, Beyaz’dan Siyah isimli birisini izleme görevi alıyor. Onun evinin hemen karşısına yerleşecek ve onun her anını izleyecektir. Sonrasında da haftalık raporlarını Beyaz’a iletecektir. Fakat kesinlikle Siyah ile iletişime geçmemelidir.

İlk sayfadaki bu görev tanımından sonra anlamsız bir izleme başlıyor. Mavi, Siyah’ı izliyor. Veya Siyah, Mavi’yi…

Kilitli Oda

Fanshawe ortadan kaybolur. Karısı onu artık öldü bilmektedir ve bir zaman önce ona söylediklerine istinaden çocukluk arkadaşı olan hikayemizin kahramanına ulaşır. Kilitli Oda kahramanın ağzından aktarılıyor ve biz onun ismini hiç bilmiyoruz. Kahramanımız, Fanshawe’in yazdığı fakat hiç yayınlatmadığı kitaplarını yine Fanshawe ismi ile yayınlatacaktır.

Bir taraftan kitaplar yayınlanıyor, çok satanlara giriyor ve bir yandan da Fanshawe’in arayışı başlıyor.

*

Paul AusterKilitli Oda’da, Quinn ve Stillman anlık da olsa tekrar ismen karşımıza çıkıyor. Cam Kent’ten tanıdığımız karakterler olmasa gerek diyorum, çok güçlü değil buradaki bağ.

Postmodern bir anlatım. Her öykünün ana kahramanı bir arayışın içerisinde. Ve her sonda arayan ile arananın yüzleşmesi… Kahramanların kendini arayışı mı bu anlatılanlar, emin olamıyorum.

Cam Kent’in Quinn’i sahte bir kimlik ile Stillman’ı gözetlerken aslında Peter Stillman olabilir mi? Bir an öyle hissediyorum.

Kilitli Oda’nın isimsiz kahramanı, çocukluk arkadaşı Fanshawe’in bütün hayatına sahip olduktan sonra aslında gerçekten Fanshawe olabilir mi? Dünüşümünü yaşamış Fanshawe…

Mavi’nin Siyah’ı izlemesi ile Siyah’ın Mavi’yi izlemesi nasıl bir döngüdür?    

Ve bir de notlar… Arananın arayana her öykünün sonunda teslim ettiği notlar. Soru işaretleri.

***

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s