On Yılın Filmleri: Beyaz Bant [2009]


Beyaz Bant - Das Weisse Band

Das Weisse Band

IMDB: 7.7 (36b oy)

Yön: Michael Haneke 

Henüz üç dört yaşlarındaki küçük bir çocuğa ölümü nasıl anlatırsınız?

Ölüm nedir diye soruyor küçük çocuk. Ablası cevaplıyor, hayatın sona ermesi. Peki kimler ölür? Hastalar, yaşlılar… Bir de büyük kaza geçirmiş olanlar. O küçük çocuk ısrarla anlamadığı her noktada yeni sorularla ablasını zorluyor. Ve ablası sabırla cevaplıyor. Nihayetinde küçük çocuk anladığını özetliyor: Öyleyse annem yolculuğa gitmedi!

2009 Cannes Film Festivali‘nde Altın Palmiye almıştı Beyaz Bant. Türkiye’de gösterime girdiği 2010 yılında ise çoğu sinema eleştirmeni için yılın en iyi filmi idi.

O gün bugündür izlenecek filmler listesinin en önünde cebimde taşıyordum Beyaz Bant’ı.  

I. Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde Almanya’da bir kasabada geçiyor hikaye. Yaşlı bir sesin anlatımıyla başlıyor film. O yılları o kasabada geçirmiş genç bir öğretmenin anlatımıyla.

Siyah beyaz çekimler kesinlikle izleyeni o eski zamanlara götürüyor. Kasaba dekoru, kıyafetler tam anlamıyla zamanın tadını veriyor.

Beyaz Bant_01  Beyaz Bant_02  Beyaz Bant_04

Herkesin birbirini tanıdığı bu küçük kasabada garip olaylar birbiri ardına gerçekleşiyor. Önce Doktor atı ile evine dönerken, kimin hazırladığı belli olmayan bir tele takılıyor, düşüyor ve ağır yaralanıyor. Sonra Çiftçi‘nin karısı garip bir şekilde ölüyor. Ve bu olayları takip eden diğer gariplikler…

Beyaz Bant, masumiyetin simgesi… Ne zaman masumiyet unutuluyor, beyaz bant çocukların kollarına takılıyor. Ta ki tekrardan masum dünyanın sorumlulukları içselleştirilene kadar.

Kötülük ve ceza bir kasaba profilinde Haneke‘nin üslubu ile dile geliyor.

Ardı ardına izleyiciye sordurduğu sorular ve bu sorulara cevap bulabilmek ümidiyle gergin bir şekilde sonuna kadar izlenen film. Fakat cevap filmin sonunda değildir. Filmin bütününde, her bir karede anlatılan olayların içerisinde gizlidir.

Ve de izleyenin aradığı kadar net de değildir.

Çünkü Beyaz Bant, kimin kötü olduğunu göstermek isteyen değil, nasıl ve neden masumiyeti kaybettiğimizi anlatan mükemmel bir film.

Beyaz Bant_03

*** 

Reklamlar

Yorum Yazmak İster misin?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s